• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Hrvatska" tunjevina i ona u Srbiji nisu iste

"Iska" tunjevina se prodaje u mnogo zemalja i poreklom je iz više fabrika, a tunjevina pod tim imenom u prodaji u Srbiji nije iz iste fabrike kao opasna riba u Hrvatskoj, tvrdi uvoznik iz Novog Sada.

Povodom slučaja pojave tunjevine u konzervi sa nedozvoljeno velikim količinama histamina u Hrvatskoj, zbog kojeg je tamošnje Ministarstvo poljoprivrede naredilo povlačenje sa tržišta proizvoda "lara – tuna komadići u sojinom ulju" i i"iska – tuna komadići u biljnom ulju", oglasio se i uvoznik za Srbiju, novosadska firma Hi doo sa zahtevom za demanti informacije.

Uvoznik i zastupnik brenda "Iska" za Srbiju tvrdi da tunjevina tog brenda koja se nalazi na rafovima srpskih prodavnica nema nikakve veze sa onom koja se prodaje u Hrvatskoj, jer je proizvedena u drugoj fabrici.

Iz Hi doo navode da sporna količina tunjevine u Hrvatskoj ima lot broj (oznaka serije proizvodnje) SKSFOEAD, rok upotrebe 30.04.2015, a veterinaski broj fabrike proizvođača na Tajlandu je 2063.

Tunjevina komadici 185g "iska" u Srbiji ima lot broj GSRO20 LG, upotrebljiva je do 30.06.2015, veterinarski broj fabrike proizvođača na Tajlandu je 2043, a tunjevina komadici 170g "iska" ima lot broj P78E2GOYN 3DFFX, upotrebljiva je do 31.12.2012, veterinarski broj fabrike 2079.

Podaci su vrlo lako proverljivim, kažu iz firme Hi koja nam je dostavila laboratorijsku analizu o zdravstvenoj ispravnosti tunjevine koja se nalazi u prodaji u našoj zemlji.

Iz novosadske firme su pojasnili i zakonsku proceduru za uvoz i distribuciju prehrambenih proizvoda u Srbiji, tvrdeći da je prema njoj nemoguće da se roba nalazi u prodaji na rafovima trgovaca, kao što se desili u Hrvatskoj.

Prilikom svakog uvoza prehrambenih proizvoda pa samim tim i tunjevine, pre samog uvoznog carinjenja i puštanja robe u promet, neophodno je obaviti laboratorijsku analizu o zdravstvenoj ispravnosti proizvoda koju pri svakom uvozu, granična veterinarska inspekcija Ministarstva poljoprivrede Srbije šalje ovlašćenoj laboratoriji.

Tek nakon dobijanja pozitivnog nalaza ovlašćene laboratorije je moguće izvršiti carinjenje i puštanje robe u promet, kažu u Hi doo Novi Sad.

(MONDO)

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

kiza

Naravno da nisu iste. Svašta! Pa opasna hrvatska tunjevina je opasna, a opasna srpska tunjevina je bezopasna. To je bar jasno.

ludi milojko

slaninicu i mlad lukac volem,kad ih spazim,nemoz da odolem.

Taurus

Verovatno hrvati traze nacin da plasiraju povucenu otrovnu tunu srbima. Srpski trgovci ce to verovatno uvoziti po neverovatno niskim cenama, a Srbi kupovati jer su jeftinije. Otrovno? Ma dajte, pored toliko zagadjenja herbicida u hrani itd. vecina ce tvrditi..

special image