Ministar kulture i informisanja Bratislav Petković poručio je danas da se Vlada Srbije odlučila za evolutivni put u regulisanju medijske scene.

To podrazumeva da ono što je dobro bude sačuvano i razvijano, da se otkloni ono što je profesija odbacila i da se korak po korak traže rešenja koja će biti jasan doprinos razvoju demokratskog društva.

Petković je, govoreći na konferenciji "Petnaest godina razvoja nezavisnih medija u Srbiji", koju su organizovali USAID i Irex, istakao je da je sloboda medija jedan od osnovnih zadataka vlade, i da će se u njegovom ostvarivanju voditi računa da je slobodno informisnje jedno od temeljnih ljudskih prava.

Prema njegovim rečima, formirana je radna grupa u kojoj su angažovani stručnjaci koji su već radili na medijskoj strategiji, sa zadatkom da redefinišu strategiju i pravno-tehnički usklade postojeće radne verzije medijskih zakona.

"Želimo da transparentno i u demokratskoj atmosferi raspravljamo o svim temama o kojima u javnosti postoje suprotna mišljenja. Namera nam je da postignemo saglasnost o što većem broju pitanja, a kada postignemo neophodnu saglasnost takav nacrt zakona ići će na javnu raspravu", reko je Petković.

U procesu povlačenja države iz medija su, kako je precizirao, obavljeni razgovori o konkretnim rešenjima za "Radio Jugoslavija" i "Jugoslovenski pregled", i postoji predlog da se njihova vlasnička transformacija obavi u sklopu novih zakonskih rešenja.

"U pregovorima sa rukovodstvom Tanjuga dobili smo uveravanja da su spremni za vlasničku transformaciju i tržišno poslovanje. Ostaje da se opredelimo za neki od savremenih evropskih modela koji je moguće primeniti u sadašnjim uslovima, a ta rešenja će biti takva da Tanjug neće ugrožavati rad drugih privatnih agencija", kazao je ministar Petković.

Da bi proces povlačenja države iz vlasništva u medijima bio uspešan, potrebno je, kako je objasnio ministar, otkloniti i koliziju između zakona o javnom informisanju i radiodifuznoj agenciji, koji zabranjuju državi da bude osnivač medija, i zakona o lokalnoj samoupravi i zakona o glavnom gradu koji to dozvoljavaju.

"Otklanjanjem tih nedostataka rešiće se i pitanje opravdanosti ideje o regionalnim servisima, ne dovodeći u pitanje potrebu javnosti za informisanjem o pitanjima iz lokalne zajednice", kazao je ministar Petković.

Takođe, pitanje javnosti i nedozvoljene koncentracije vlasništva u medijima biće regulisano setom medijskih zakona, a za rešavanje trenutne nejasne situacije oko vlasništva neophodno je da specijalizovane institucije daju stručne i konkretne odgovore, zaključio je Petković.

Američki ambasador u Beogradu Majkl Kirbi izjavio je da su glavni izazovi s kojima se suočavaju mediji u Srbiji, pored ekonomskih, tehnoloških i političkih promena - transparentnost vlasništva, konkurentnost i privatizacija.

Kirbi je, otvarajući konferenciju pozdravio opredeljenje ministra kulture i informisanja i vlade Srbije da nastave sprovođenje reformi u medijskom sektoru, uključujući i medijsku strategiju.

"Mediji mogu da imaju ključnu ulogu u građanskom društvu, jer nam informacije pomažu da bolje razumemo svet u kom živimo i donesemo ispravnije odluke", rekao je Kirbi na početku dvodnevne konferencije.

Ambasador je istakao da su SAD opredeljenje da nastave da pomažu srpskim medijima u daljem napretku.

Potpredsednik IREX Mark Vajthaus rekao je da njegova organizacija i USAID već 15 godina u Srbiji podržavaju razvoj nezavisnih medija.

Konferencija je počela projekcijom filma "Razvoj nezavisnih medija u Srbiji".

Skup traje dva dana, a među temama će biti medijska strategija i njena primena, medijske slobode, profesionalizam i održivost, preduslovi i ključna pitanja za razvoj medija u Srbiji i korišćenje društvenih mreža u novinarstvu.

(agencije/MONDO/Foto: MONDO)