Istraživanje koje je sproveo Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), pokazalo je da 25 odsto ispitanika tvrdi da se nivo korupcije smanjio, a 41 odsto veruje da će u ovoj godini biti još manji.

"Ovako optimističan nalaz nije zabeležen ni u jednom od prethodnih pet ciklusa istraživanja", navedeno je u izveštaju "Stav građana Srbije prema korupciji".

Prema oceni 86 odsto ispitanika ispitanika, političke prilike u zemlji su najpodložnije uticajima korupcije, a 79 odsto smatra da koruopcija utiče na poslovno okruženje, dok na privatni život njen uticaj oseća 56 odsto ispitanika.

Najpodložniji korupciji, kao i u ranijim ciklusima su lekari, a slede ih policija i državna uprava.

U ovom trenutku 15 odsto građana Srbije vidi korupciju kao najveći problem u zemlji, a direktan kontakt sa korupcijom je u prethodna tri meseca imalo osam odsto ispitanika, dok je svaki peti indirektno upoznat sa slučajevima korupcije.

Međutim, procenat ispitanika koji su imali direktno iskustvo sa korupcijom smanjen je za šest odsto, a broj onih koji su posredno upoznati sa slučajevima korupcije pao je za 15 odsto u odnosi na prethodni istraživački ciklus.

Prosečan iznos mita krajem 2012. godine iznosio je 168 evra, što je nešto više nego u periodu od pre šest meseci, dok su pojedinci za operacije lekarima davali i do 700 evra mita.

Primat u borbi protiv korupcije, prema mišljenju ispitanika, drže politika i vlada, a Agencija za borbu protiv korupcije i sudstvo su dobile znatno veće poverenje građana u odnosu na prethodno istraživanje, beležeći rast sa 13 na 26 odsto, odnosno sa 24 na 37 odsto.

Većina građana podržava strogo sankcionisanje korupcije i čak 71 odsto ispitanika veruje da je to jedino sredstvo kojim se može izboriti sa korupcijom, dok se čak 79 odsto konkretno opredeljuje za stroge kaznene mere.

Istraživanje koje je obuhvatilo 597 ispitanika predstavljeno je danas u Medija centru u Beogradu.

Prvi potpredsednik vlade Srbije Aleksandar Vučić rekao je na predstavljanju izveštaja da borba protiv korupcije nije njegova lična borba, niti poseban politički program, nego proces u
kojem učestvuju državne institucije kako bi Srbiju učinili boljim mestom za život.

"Ko kaže da se borba protiv korupcije vodi iz ličnih razloga i da ne postoje institucije, samo potcenjuje i borbu protiv korupcije i institucije. Ponosan sam na tužioce i policiju, a potrebno je
uložiti još napora da pravosuđe bude efikasnije", rekao je Vučić.

Potpredsednik vlade je rekao da je cilj da građani imaju poverenje u pravni sistem i da ne bude važno ko je i u kojoj reformi postavljen na pravosudne funkcije.

Vučić je naveo da neće biti lako zadržati poverenje građana u borbu protiv korupcije, ali da je važno da je vlast u prethodnih šest meseci "bar donekle" uspela da promeni percepciju građana o korupciji.

"Mislim da možemo da budemo zadovoljni jer smo nešto uradili", rekao je on.

"Potrebno je još više truda i napora u jačanju institucija i njihovom umrežavanju u borbi protiv korupcije", rekao je Vučić.

Potpredsednik vlade je najavio da bi do kraja marta trebalo da bude usvojeno 10 ili 11 zakona koji će unaprediti borbu protiv korupcije i istakao da je pre njihovog usvajanja potrebno sprovesti najširu javnu raspravu, kao i da je potrebna podrška Agencije i Saveta za borbu protiv korupcije, EU, UN, OEBS i svih koji mogu da pomognu.

Vučić je ponovio da se uspešnom borbom protiv korupcije stvara bolji ambijent za strane investicije i da će Srbija, ako bude uspešna u toj borbi, biti u prednosti nad drugim zemljama.

"Politička volja postoji i najvažnija stvar je učvrstiti institucije kojima će borba protiv korupcije uvek biti prioritet, a ne poseban politički program", dodao je Vučić.

(agencije/MONDO, foto: Medija centar Beograd)