• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skandal sa ljotićevskom izložbom u Novom Sadu

Izložba pod nazivom "Ni koledž, ni tamnica - vaspitni zavod u Smederevskoj Palanci od 1942-1944" sramno je aboliranje kvislinškog režima Milana Nedića.

Antifašističke organizacije u Srbiiji digle su glas zbog novosadske izložbe na kojoj se na najsramniji način, pod krjinkom antikomunizma, abolira srpski kvislinški režim i fašistička organizacija Zbor.

"To je notorni oblik istorijskog revizionizma i afirmacije profašističkih ideologija", piše u saopštenju Društvo za istinu o NOB i Jugoslaviji i Savez antifašista Srbije.

Antifaštičke organizacije su navele da je direktor Istorijskog arhiva u Smederevskoj Palanci Aleksandar Nikolić u govoru na otvaranju izložbe "Ni koledž, ni tamnica - vaspitni zavod u Smederevskoj Palanci od 1942-1944", nastojao da predstavi taj logor kao "svojevrsni internat u kojem je antifašističkoj omladini pedagoškim metodama ulivana nacionalna svest, a sam čin izolacije da predstavi kao spasavanje života omladine koju su zaveli komunisti".

"Istorijska istina je drugačija. Zavod za prinudno vaspitanje omladine nije bio nikakva pedagoška ustanova, već logor ograđen žicom i obezbeđivan naoružanom stražom Nedićevih žandarma. Oni koji su pokazivali nespremnost da prihvate indoktrinaciju, bili su izlagani najsurovijoj torturi, a za pokušaje bekstva iz logora uhvaćeni omladinci bili su deportovani u logor na Banjici i potom streljani", navodi se u saopštenju.

Dodaje se da su roditelji odbeglih logoraša nakon bekstva svoje dece hapšeni i, kao taoci, otpremljivani u neki od logora.



"Tokom dve godine postojanja logora (u Smederevskoj Palanci) kroz njega je prošlo oko 1.270 omladinaca sa područja čitave Srbije, a najviše beogradske skojevske omladine. Fašisti su zatvorili taj logor septembra 1944. jer su bili prinuđeni da napuste Srbiju usled nadiranja Narodno-oslobodilačke vojske i Crvene armije", podseća se u saopštenju.

Dodaje se da ne čudi što je i u organizovanju ove izložbe učešće uzela ljotićevska grupa Novo Videlo, koja baštini ideologiju i istorijsko nasleđe fašističkog pokreta Zbor.

Izložba je priređena u prostorijama novosadske izdavačke kuće "Prometej", a organizator je Istorijski arhiv Smederevske Palanke, u saradnji sa klubom Novo Videlo iz Novog Sada.


Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) pozvala je danas gradsku vlast u Novom Sadu da se "jasno i glasno" odredi prema ovoj izložbi, koju je ocenila da predstavlja pokušaj rehabilitacije fašizma.

"Tokom šest meseci nove gradske vlasti, u Novom Sadu je došlo do favorizovanja ćirilice, prebrojavanja pripadnika nacionalnih zajednica, skidanja zastave Vojvodine sa nekih gradskih preduzeća i prekrajanja istorije grada, a sada i do izložbe koja zapravo abolira kvislinšku, zločinačku vladu Milana Nedića i fašističku organizaciju Zbor", navodi se u saopštenju novosadskog odbora LSV.

Ta stranka je poručila da se gradska vlast mora ograditi od takvog skandala, bez obzira da li je učestvovala ili pomogla ovu izložbu.

(MONDO/agencije, foto: printscreen)

Komentari 16

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Aca

Sramota je da se antisrbi nazivaju antifasistima i borcima za oslobodjenje. Pod parolom antifasizma reklamiraju svoje sramno delovanje. Dosta je bilo komunista i njima slicnih mutivoda.

љотићевац

ма шта лсв или њима слични знају о Збору, Љотићу, Недићу... прочитај те мало о томе не из угла неокомуниста и сепаратиста, већ управо мало уђите на то исто Ново видело па прочитајте неке паметне ствари. Коначно нешто паметно у овој земљи, нажалост ништа не може проћи без оцене ,,народног суда"... ЗАВЕТ БОГУ ОТАЏБИНИ РОДУ! З Б О Р!

serb11

Свака част на изложби! Живела Србија

special image