• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Za prijemni svaki drugi plaća "trening"

Anketa Infostuda pokazala da će gotovo polovina maturanata platiti od 6.000 do gotovo 60.000 za pripreme kako bi povećala šanse na prijemnom ispitu za fakultet.

Rezultati ankete sprovedene na sajtu Prijemni.infostud.com u kojoj je učestvovalo oko 500 ispitanika pokazuju da će se oko polovine maturanata za prijemne ispite pripremati samostalno a da će ostali platiti kako bi uvećali šanse za prolaz na fakultet koji žele.

Među "platišama" gotovo četvrtina se odlučuje za privatne časove, svaki šesti ispitanik navodi da će ići na pripreme koje organizuju fakulteti ili specijalizovane škole, dok samo sedam odsto anketiranih navodi da su u njihovoj srednjoj školi organizovane pripreme za polaganje prijemnih ispita.

Na odluku o načinu pripremanja za prijemni u velikoj meri može da utiče procena sopstvenog stepena znanja, broj bodova koji kandidat nosi iz srednje škole, kao i konkurencija koju će maturant imati na prijemnom ispitu.

Važna stavka prilikom donošenja odluke o načinu pripremanja za prijemni ispit je iznos novca koji je potrebno izdvojiti za privatnu ili organizovanu pripremnu nastavu.

Oni koji se odluče za privatne časove moraće da spreme 10 do 20 evra samo za jedan sat ili dvočas, s tim da privatni profesori za nastavu grupi od nekoliko maturanata neretko daju i popuste na ovaj iznos.

Ni pripremanje u većim grupama po fakultetima ili specijalizovnaim školama nije jeftino. Tako na fakultetima treba izdvojiti od 6.000 dinara na Ekonomskom, do gotovo deset puta više (58.000 dinara) na Stmoatološkom.

Cene priprema u specijalizovanim školama nisu tako raznolike, ali ni tu nema "jeftinoće" - raspon je od recimo 16.800 dinara samo da biste spremili sociologiju za Fakultet političkih nauka, do 56.000 dinara za Stomatološki ili Fakiultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju (bivši Defektološki fakultet).

Kako bi stekli i realnu sliku o svojim šansama i doneli odluku o načinu spremanja ispita maturanti mogu da urade na sajtu Infostuda. gde unoseći uspeh iz srednje škole i poredeći ga dobijaju okvirnu sliku o potrebnom broju bodova koji je potrebno imati za upis željenih studija.

Više informacija o cenama organizovane pripremne nastave na fakultetima i u specijalizovanim školama moguće je pogledati na Infostudu.

(MONDO, ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Miki

Ja sam upisao fakultet, polagao sam matematiku za prijemni. Smatram da ko nije u stanju da se sam pripremi za prijemni nema sta da trazi na fakultetu, i da je ovo bespotrebno bacanje para.

malckom

Da, ali samostalne pripreme. Zašto bi neko bacao pare za spremanje istorije, sociologije, geografije, filozofije?! Za fakultete gde se polaže matematika ili recimo hemija, a učenik je tanakog znanja i radnih navika, onda privatni časovi trebaju.

tamtam

Pa kako drugačije spremiti prijemni? Da nije pripreme, znate kad bi se neko upisao na neki fakultet?

special image