Objekti su površine 47.000 metara kvadratnih, a ne da se te firme iz stečaja guraju u bankrot, što se, kako tvrde, i čini.

Ukoliko bi se iz stečaja sprovela reorganizacija i nastavili građevniski radovi, to bi stvorilo uslove da se ljudi, koji su kupili sporne stanove, usele, zaposli građevinska operativa i namire poverioci, istakli su poverioci na konfrenciji za novinare.

Jedan od oštećenih, Života Milinković, objasnio je da se imovina Stankoma od pre dve godine, od kada je u stečaju, rasprodaje ispod tržišne cene, što, kako je naglasio, ide na štetu i poverilaca i države.

"Imovina stečajnog dužnika se prodaje na licitaciji. Do sada je sve prodato po početnoj ceni 50 odsto od tržišne. Kada dođu na red nezavršeni objekti cena će biti beznačajno niska, maksimalno 200 evra po metru kvardatnom. Priznata potraživanja poverilaca su 50 miliona evra, a ovakvom prodajom se neće dobiti vise od 15 miliona", ukazao je on.

Oštećeni poverioci Stankoma i Delta legala se slažu da treba prekinuti spor koji se vodi između te dve firme i nastaviti gradnju započetu pre stečaja, kako gubici ne bi rasli.

Sudskim sporom Stankoma i Delta legala blokirano je tih 47.000 metara kvadratnih objekata, što čini 70 odsto stečajne mase Stankoma i skoro 100 odsto stečajne mase Delta legala. Rešenjem spora korist bi imali poverioci obe firme.

Poverioci Stankoma dobili bi svojih 25 odsto, što je oko 12.000 metara kvadratnih u završenim nekretninama, a poverioci Delta Legala 75 odsto, što je oko 35.000 metara kvadratnih.

Stankom bi izgradnjom preostalih 28.000 metara kvadratnih objekata namirio dug prema poveriocima, dodali su oštećeni u ovom slučaju, i zatrazili od nadležnih da reaguju.

Poverioci i izvođači radova mišljenja su da se "namerno blokira pozitivan ishod stečaja, odnosno reorgnizacija", nakon čega bi Stankom postao zdravo privredno društvo.

Konferenciju za novinare organizovali su predstavnici firmi Gear produkt, Q&Q united, Kosbet, Bitelic gradnja, Trgomontaža, Letač, Tegomont.


(Tanjug Foto Medija centar Beograd)