Na konferenciji za novinare, Ljušić je kazao da je Službeni glasnik, od državne institucije osnovane da opslužuje Skupštinu i Vladu Srbije, postao fabrika za proizvodnju knjiga koje se ne prodaju.

Direktor je optužio prethodnu upravu na čijem je čelu bio Slobodan Gavrilović, da je izvršila neadekvatnu sistematizaciju radnih mesta sa izmišljenim direktorskim i savetničkim mestima.

Prema njegovim rečima, Službeni glasnik je počeo rad sa 50 zaposlenih, a danas u toj ustanovi radi 412 stalno zaposlenih i 67 po osnovu raznih ugovora.

"U okviru izdavačke delatnosti 'Službenog glasnika', iako to nije njegova izvorna funkcija, angažovano je 27 urednika i izvršnih urednika, a na projektu digitalizacije srpskih službenih novina čak 29 lica od kojih je većina bila zaposlena po ugovoru o delu", kazao je Ljušić.

On je dodao da će biti raskinuti ugovori sa honorarnim saradnicima pošto njihove poslove mogu obavljati stalno zaposleni.

Veliki problem, prema Ljušiću, predstavlja i neodmerena i neprofitabilna produkcija knjiga pošto je tokom 2012. Godine odštampano 270 knjiga više nego što je planirano, a najveće gubitke donosila su četiri časopisa koje je izdavao "Glasnik", među kojima su "Izazovi evropskih integracija" i "Pravo i društvo".

"Gubitak po jednom primerku časopisa 'Pravo i društvo', koji je štampan u tiražu od 1.000 primeraka, iznosi 1.957 dinara, a sličan odnos postoji i kod 'Izazova evropskih integracija' koji po primerku proizvodi gubitak od 1.829 dinara", kazao je LJušić.

On je dodao da je većina od 162 ugovora o saizdavaštvu, u manjoj ili većoj meri štetna po Glasnik i da su izdavači poput "Beogradske knjige" ili "Čigoje", koji su bili dužni da za štamparske usluge isplate "Glasniku" više od pet miliona dinara, kompenzovali taj dug knjigama, što je proizvelo gubitak od 4.800.000 dinara.

LJušić je najavio da će u svim sektorima rada Službenog glasnika biti uvedena maksimalna štednja kao jedini način da ta državna institucija izađe iz krize, a jedna od prvih mera vezana je za smanjenje voznog parka.

"Tokom 2012. godine, troškovi goriva za 11 automobila i 14 teretnih vozila iznosili su sedam miliona dinara dok je prethodni direktor, bez potrebe, zamenio tri stara sa tri nova vozila, što je plaćeno oko 10 miliona dinara. Izdao sam nalog, sa kojim se saglasio i Upravni odbor, da se šest automobila proda jer su nam nepotrebni", kazao je Ljušić.

On je dodao da je nova uprava "Službenog glasnika", pored uvođenja zabrane avansnih plaćanja i obustavljanja štampanja časopisa, donela odluku o objavljivanju samo profitabilnih knjiga i leksikografskih izdanja i o preispitivanju i poništavanju svih ugovora o saizdavaštvu osim onih koji podrazumevaju jednaku podelu izdavačkih troškova.

Javno preduzeće Službeni glasnik osnovano je 1992. godine Zakonom o objavljivanju zakona i drugih propisa i Zakonom o izdavanju "Službenog glasnika Republike Srbije".

Osnovna delatnost te državne institucije je objavljivanje zakona, propisa i drugih akata, izdavanje obrazaca čiji je sadržaj utvrđen republičkim normama i publikacija koje su neophodne za rad Skupštine Srbije, Vlade, ministarstava, Ustavnog suda i Narodne banke.

(Beta Foto Youtube screenhot)