• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Trećeokrivljeni priznao krađu Sezana

Suđenje četvorici optuženih za krađu slike Pola Sezana "Dečak u crvenom prsluku", kao i još tri slike iz ciriškog muzeja 2008. godine, počelo je danas priznanjem krivice trećeoptuženog Raška Mladenovića.

On je međutim negirao da je krivično delo izvršio u okviru organiozovane kriminalne grupe.

Prema Mladenovićevim rečima niko od preostalih trojice okrivljenih, koje tužilaštvo tereti da su od 2008. do aprila 2012. godine kao članovi organizovane kriminalne grupe iz galerija evropskih zemalja silom oduzimali vredna umetnička dela i prenosili ih u Srbiju, nije umešan u izvršenje tog krivičnog dela.

"Priznajem da sam izvršio krivično delo, ali ne u okviru organizovane kriminalne grupe. Međutim, ne vidim zašto se ovi ljudi, koji ovde sede dovode u vezu sa tim krivičnim delom, jer znam ko ga je organizovao", kazao je Mladenović na početku iznošenja svoje odbrane pred Specijalnim sudom u Beogradu.

Po sopstvenom priznanju zavisnost od narkotika, heroina, kao i boravak u Centralnom zatvoru 1994. godine, Mladenovića su dovele u vezu sa izvesnim Draganom Kovačevićem- Bosketom, kojeg je označio kao glavnog organizatora pljačke u Cirihu.

Kako je objasnio Mladenović se u kriminal upustio da bi zadovoljio svoju heroinsku zavisnost, sa čim je Kovačević bio upoznat i od koga je na jesen 2007. godine dobio ponudu da mu se javi ako želi "da zaradi novac na brzinu".

"U Cirih sam stigao pet ili šest dana pre izvršenog dela, gde me je dočekao Boske i u kratkim crtama objasnio šta ttreba da radimo. Rekao je da je u pitanju slabo zaštićena galerija na obodu grada, da uđeš uzmeš sliku i odeš. Za to je trebalo da dobijem 10.000 evra", rekao je Mladenović.

Kako je dodao u pljački je osim Kovačevića učestvovao i izvesni muškarac iz Bosne kojem se ne seća imena već samo nadimka Zemo.

Plan je bio, objasnio je Mladenović, da nakon krađe četiri slike one budu prebačene u Kovačevićev stan u Cirihu, ali da se to nije dogodilo usled panike, pa je on pobegao sa dve slike dok je KOvačevića i Zemu ostavio sa druge dve.

Mladenović je naglasio da je tek nakon krađe, slučajno umešao drugooptuženog Bobeta Nedeljkovskog, kada je od njega u Roterdamu zatražio pomoć da sakriju, a kasnije i prodaju slike.

Sliku "Grof Lepik i njegove ćerke" Edgara Dega, Mladenović je iz Holandije prvo doneo u Beograd, a zatim uz pomoć okrivljenog Gorana Radojevića odneo u Ivanjicu. Kako je istakao Mladenović, okrivljeni Radojević nije znao da prenosi ukradenu sliku, pošto je bila među nameštajem koji je prevozio u Ivanjicu.

Mladenović je izjavio da su Radojevićevi otisci ostali slučajno na omotu slike tokom transporta, koju je kasnije, da bi se oslobodio nagomilanih dugova dao izvesnom Vladimiru Doskoviću i tako izmirio dug od 25.000 evra.

Drugookrivljeni Bobe Nedeljkovski iznoseći svoju odbranu negirao je krivicu za učešće u organizovanoj kriminalnoj grupi i dodao da je samo bio posrednik u prodaji slike "Dečak u crvenom prsluku" Pola Sezana.

On je dodao da je "kriv samo zato što je znao da će ukradene slike biti prodate".

Peković je optužen da je početkom 2008. u Beogradu organizovao kriminalnu grupu čiji su članovi bili sada optuženi Bobe Nedeljkovski, Raško Mladenović i Goran Radojević.

U optužnici se stoji da je po planu organizatora 10. februara 2008. izvršeno razbojništvo u Cirihu u umetničkoj galeriji "Fondacije EG Burle" kada su ukradene četiri slike čija je tržišna vrednost procenjena na 180 miliona švajcarskih franaka.

Nedeljkovski i Radojević takođe su negirali krivicu, dok je Mladenović priznao da je izvršio krivično delo razbojništva ali ne kao član organizovane kriminalne grupe.

Prvooptuženi Peković je u Specijalnom sudu kazao da nije razumeo optužnicu u potpunosti, ali da nema nikakve veze sa pljačkama po Evropi, niti sa prodajom ukradenih slika.

"Ne prepoznajem ništa od dela sa kojima me povezuje tužilaštvo. Nije mi jasno da tužilac i nakon 11 meseci i dalje tvrdi kako sam ja davao nekome naloge za izvršenje pljačke. Optužnica je režirana, u njoj ništa nije tačno", rekao je Peković i dodao da je tačno da je imao oružje.

"Pištolj i municija koji se pominju u optužnici, zaista pripadaju meni. Kao investitor osećao sam se ugroženo zbog pritiska 'zelenaša' koji su od mene tražili da isplatim dugove mog partnera, pa sam zbog toga nosio pištolj ali ga nikad nisam vadio niti sam bilo kome pretio tim pištoljem", rekao je Peković.

Odgovarajući na pitanje tužioca kako se novac od prodaje ukradenih slika našao kod njega, Peković je kazao da mu je hitno bila potrebna pozajmica kako bi mogao da završi radove u zgradi u kojoj je investitor, pa je od Radojevića čuo da Nedeljkovski ima "neke pare" i da bi mogao da se sretne sa njim.

"Nedeljkovski mi je prilikom susreta rekao da je zainteresovan za kupovinu lokacije u Leštanima u koju sam prethodno investirao i da pregovara o uzimanju provizije za neku sliku. Sledećeg dana mi je dao kesu punu paru u kojoj je policija, prilikom mog hapšenja, pronašla 490.000 evra", rekao je prvooptuženi.

Osim dve slike, okrivljeni se terete da su 10. februara 2008. godine ukrali i još dve slike "Makovi bližu Veteuela" Kloda Monea i "Grana kestena u cvatu" Vinsenta Van Goga.

Kako se navodi u optužnici, njih dve su ubrzo po krađi odbačene, nakon čega su pronađene u Švajcarskoj, slika Edgara Dega otkupljena je 2009. godine i vraćena muzeju, dok je delo Pola Sezana 11. aprila 2012. godine nađena skrivena u krovu Pekovićevog automobila, koji je posle duže potere uhapšen u Beogradu.

Pretresom njihovih stanova prođeno je i zaplenjeno 1,49 miliona evra.

(MONDO/Agencije Foto Ilustracija Guliver Getty Thinkstock)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image