Švedska je medju zemljama sa najfleksibilnijim radnim vremenom u Evropi, koje omogućava zaposlenima da naprave bolji balans izmedju posla i privatnog života, navodi se jednoj studiji Evropske unije koju prenose švedski mediji.

Više od polovine švedskog javnog i privatnog sektora dozvoljava zaposlenima izvestan stepen fleksibilnosti u izboru početka i završetka radnog dana, omogućavajući im tako da organizuju svoj život mimo posla onako kako im najviše odgovara.

Fleksibilno radno vreme je uvedeno u Švedskoj još šezdesetih godina prošlog veka, pod pritiskom jakih sindikata, ali su poslodvaci ubrzo shvatili prednosti toga u vidu povećanja produktivnosti, smanjenih izostanaka sa posla, zadovoljnijih radnika.

Ranoranioci u Švedskoj mogu da započunu radno vreme već u šest časova i da završe posao u 15 sati, a jutarnje spavalice ili večernji kreativci slobodni su da krenu na posao popodne i rade do kasno uveče.

U jednoj telekomunikacionoj kompaniji u Geteborgu, zaposleni mogu da biraju radno vreme izmedju osam ujutro i osam uveče. Radno vreme iznosi 7,75 sati dnevno, i ukoliko neko radi više ili manje od toga, te sate "deponuje" u "fleks banku", i koristi ih onda kada mu je to potrebno.

I oko 20 škola u Švedskoj uvelo je fleksibilan sistem koji dozvoljava učenicima izvestan stepen slobode u izboru kada će početi dan. Pošto su rezultati pozitivni, druge škole takođe razmatraju to, pa čuvena rečenica starijih "ustani, zakasnićeš u školu", može da postane prošlost.

(Beta)