• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Profesori će odgovarati što "padnu"dva od tri

Na fakultetima Univerziteta u Beogradu (UB) na osnovnim studijama i dalje ima predmeta na kojima je prolaznost ispod 30 odsto, kaže rektor prof. dr Vladimir Bumbaširević.

Osam godina je prošlo od uvođenja "Bolonje" (sistema studija prema Boljonjskoj deklaraciji) i početka reforme visokog obrazovanja, a najnovija analiza pokazuje da je na izvesnom broju, pre svega izbornih predmeta, prolaznost manja od 30 odsto, rekao je rektor UB Tanjugu.

On je naglasio da su gotovi prvi preliminarni rezultati i da ćemo konačne podatke imati do kraja ove ili tokom naredne nedelje.

Slaba prolaznost znači da će prema predmetnim profesorima biti preduzete određene mere. Prema pravilniku o ocenjivanju, fakulteti moraju da vode statistiku o položenim ispitima, i to po rokovima i predmetima.

Takođe, ustanove imaju obavezu da otkriju uzroke loše prolaznosti i osmisle mehanizme kojima će rešiti problem, i da o svemu obaveštavaju Univerzitet.

Bumbaširević napominje da će konačna analiza ipak biti fokusirana na ključne predmete za odgovarajuće studijske programe, da se vidi da li i tu ima "uskih grla" sa prolaznošću manjom od 30 odsto, što bi, kako kaže, svakako bilo nezadovoljavajuće.

Ranija analiza UB za školsku 2009/10 godinu pokazala je da na skoro svakom fakultetu postoje "uska grla". Od 2.928 predmeta, na 334, skoro deset odsto, prolaznost je bila ispod 30 odsto.



To praktično znači da profesori nisu preneli znanje studentu, za šta primaju platu, pa bi prema pravilniku o ocenjivanju, trebalo da snose posledice.

Prema rečima Bumbaširevića, jedan od razloga za slabu prolaznost je opterećenje studenata.

"To znači da fakulteti treba da analiziraju da li je predmet dobro pozicioniran u okviru studijskog programa, da li su potrebna prethodna znanja da bi se lakše savladalo gradivo, da li postoji odgovarajući udžbenik", rekao je on.

Usvajanje pravilnika o ocenjivanju, krajem prošle godine, nekoliko puta je odlagano, jer su se fakulteti pravdali da nemaju adekvatne informacione sisteme za ažurnu statistiku o prolaznosti na svim ispitima na osnovnim studijama.

Neki su zamerali da bi time kriterijumi bili sniženi, ali je ipak među profesorima prevladao stav da, ako je student položio sve ispite, a ne može jedan, krivica je i do nastavnika.

(Tanjug, foto: printscreen)

Komentari 11

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Branka

Fakulteti su samostalne institucije sa nezainteresovanim staresinama i ne treba pojedinacno zalaziti po holovima zgrada. Treba proveravati profesore, jer nisu bozanstva kao sto su neki umislili, ali treba biti realan. Treba uvesti jedinstven sistem, a ne da svaki profesor po svojoj ubedjenosti postavlja ultimatume. Na Filoloskom se za jedan od ispita polaze test, kolokvijum, pismeni i usmeni, a pritom je gradivo isto. Neka se uvede kontrola profesora samo zato sto je to normalno, a ne nekome cef. Svuda treba da bude kontrole.

t.

Na Filoloskom je lakse zavrsiti kineski ili arapski nego srpski. Vlada strasna prepotencija, kompleksi, arogancija, bezobrazluk i bahatost. A program je da se najezis, na svu muku.

Hamlet

Podržavam. Tu gde je prolaznost mala nesto je do profesora ili asistenata. Na Ekonomskom fakultetu Subotica, ima profesora kod kojih ne prodje nekada ni 10%. Zasto? Neki su umislili da su božanstva, neki su na u upravi fakulteta po partijskim linijama. Posebno neki stariji profesori, komunisticka garda. Čast velika izuzecima kojih ima, kojima ovi fosili brukaju profesiju.

special image