Za domaćinstva gde to nije moguće dogovoreno je da javno komunalno preduzeće ''Beočin'' uputi pomoć u ljudstvu i mehanizaciji za izvođenje određenih priprema.

Redovna i vanredna odbrana od poplava u Srbiji se sprovodi na više od 305 kilometra vodnih puteva.

Nadležni u Srbiji pozivaju građane da u slučaju poplave budu pribrani, ne šire paniku i dezinformacije, a da posredstvom sredstava javnog informisanja prate stanje i upozorenja o poplavi.

Građanima se savetuje da pripreme ranac ili torbu sa ličnim dokumentima i najosnovnijim stvarima - baterijska lampa, pištaljka, kabanica za kišu, topla odeća, duboka obuća – po mogućnosti gumene čizme, flaša sa pijaćom vodom, tranzistor i rezervne baterije, štap, kanap i slično.

Ukoliko žive nizvodno od brana, građani treba da se informišu koji je signal za opasnost, koliko vremena je i gde potrebno da se sklone, kao i da pripreme džakove sa peskom.

"Ukoliko postoji rizik, odmah pređite na više spratove kuće, ne čekajte instrukcije da biste to uradili. Držite se dalje od električnih kablova. Vrlo je važno da spasilačke ekipe ne ometate u njihovom radu", navodi se u informaciji.

U slučaju da je evakuacija neophodna, građanima se savetuje da budu kooperativni i sarađuju sa spasilačkim ekipama, a da ukoliko imaju vremena, isključe struju na glavnom prekidaču.

"Ne hodajte kroz vodu koja se kreće. Kretanje kroz vodu dubine 15 centimetara može izazvati pad. Ukoliko morate da prođete kroz vodu – hodajte tamo gde se voda ne pomera. Koristite štap da biste proverili dubinu vode i čvrstinu tla pod vodom", navodi se u uputstvu za ponašanje u slučaju evakuacije.

Građani ne treba da ulaze vozilom u poplavljena područja, a u slučaju da poplava opkoli vozilo, treba da ga napuste i pređu na više tlo.

U uputstvu za evakuaciju ističe se da domaće životinje, ukoliko njihova evakuacija nije moguća, treba osloboditi iz objekata u kojima su smještene.

Novosadski mediji javljaju da Dunav u ovom gradu raste za oko dva centimetra na sat.

Vodostaj kod Novog Sada je u podne bio 510 centimetara, a jutros prilikom merenja za potrebe Hidrometeorološkog zavoda je iznosio 505 centimetara, što je bilo 31 centimetar više u odnosu na nedelju.

U RHMZ prognoziraju da će vodostaj Dunava kod Novog Sada u utorak biti 540 centimetara, a u petak oko 620, prenose "Novine novosadske".

Inače, za bezbedan prolazak poplavnog talasa kroz Srbiju angažovane su sve nadležne službe a organizovana je redovna i vanredna odbrane od poplava na objektima duž Dunava, Save, Tise, Morave i brojnih manjih vodotoka na teritoriji Srbije.

U skladu sa zajedničkim Pravilnikom za odbranu od poplava, razmena informacija sa Mađarskom se konstantno obavlja, saopštilo je danas Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Navodi se u saopštenju i da Republička direkcija za vode dnevno izveštava Bugarsku o srednjem dnevnom isticanju vode sa hidroelektrane "Đerdap 2."

Za dostavljanje i razmenu informacija o stanju na terenu u toku odbrane od poplava na raspolaganju su kontakti: Republička direkcija za vode - vodoprivreda@minpolj.gov.rs i putem sms-a na telefon 064 80 55 715;

Za to su nadležni i "Srbijavode" koje građani mogu kontaktirati na email:odbrana@srbijavode.rs i "Beogradvode" - email: beovode@bvcom.net i "Vode Vojvodine" - email:odbrana@vodevojvodine.com

Na jučerašnjoj sednici Republičkog štaba za varnedne situacije premijer Ivica Dacicć izjavio je da situacija na toku Dunava kroz Srbiju nije kritična i da će evakuacije građana biti na kritičnim tačkama ukoliko za tim bude potrebe u naredna dva dana.

Dačić je kazao da izveštaji nadležnih službi pokazuju da se u Srbiji ne očekuju velike posledice poplavnog talasa Dunava koji dolaze iz Srednje Evrope, ali da će sve službe u narednih 10 dana biti maksimalno u pripravnosti.

"Ugrožena su naselja koja nisu uobuhvaćena bedemima koji služe za zaštitu od poplava i koji se nalaze van pojasa odbrane", kazao je Dačić koji je komandant Republičkog štaba za vanredne situacije.

(agencije/MONDO/Foto: Jaroslav Pap, Tanjug)