• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vrh talasa Dunava prošao Bezdan

Vodostaj Dunava kod Bezdana je od 14 časova u stagnaciji, a odbrambeni nasipi su izdržali vrh vodenog talasa koji se sa nivoom od 754 centimetara približio istorijskom maksimumu iz 1965. kada je bio 766 centimetara.

To područje obišao je načelnik Sektora za vanredne situacije MUP-a Predrag Marić koji je rekao novinarima da je situacija na tom delu Dunava pod kontrolom, kao i svuda duž toka te reke gde je obala branjena.

Marić je ocenio i da je lokalna samouprava u Somboru u saradnji sa nadležnim organima dobro reagovala.

On je naveo da je situacija u toku Dunava najteža na nebranjenon delu kod Beočina gde je prethodnih dana došlo do evakuacije dela stanovništva iz vikend naselja.

Načelnik Sektora je najavio da će nadležni pratiti sistuaciju sa vodostajem Dunava do subote, objasnivši da je zbog velike vode, koja ne može tako brzo da otekne, to neophodno svakodnevni raditi.

Prema njegovim rečima u sprečavanju posledica poplava angažovani su svi raspoloživi resursi Sektora za vanredne situacije iz Vojvodine kojima su u pomoć pristigli spasilački timovi iz Niša i Kraljeva.

Marić će sa saradnicima u toku dana obići ugroženo vikend naselje Vagoni u blizini Apatina, tri ugrožena naselja u okolini Beočina kao i Stari Slankamen.

Miodrag Pješčić, vršilac dužnosti direktora Republičke direkcije za vode, istakao je da Srbija ima složeni sistem odbrane od poplava koji dobro funkcioniše, podsetivši da su za tu oblast nadležna tri javna vodoprivredna preduzeća Vode Vojvodine, Beogradvode i Srbijavode.

Pješčić je podsetio da njihov rad koordinira Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, čiji je deo Republička direkcije za vode.

Najveći problemi trenutno su prisutni na teritoriji za koje su zadužene Vode Vojvodine, rekao je on.

Beogradvode se pripremaju za dolazak talasa, koji, kako je istakao Pješčić, neće doživeti kulminaciju kao na teritoriji Vojvodine, odbrana će biti između redovne i vanredne, a dodatni oprez je eventualno potreban na prostoru Smedereva.

"Jedno vreme se stekla slika da smo mi u Srbiji potpuno opušteni kada je reč o poplavi i to nije tačno - pripreme za ovo traju prilično dugo" kazao je Marić jutros gostujući na RTS-u.

Na pitanja da komentariše raniju izjavu da ne vode dovoljno računa o preventivi oni koji razmišljaju o novcu Marić je naveo da govori o ljudima "koji treba da imaju takvu vrstu političke inteligencije da znaju da se na ovom poslu ne sme štedeti".

"U Srbiji se uvek priča o naknadi štete i to je ugao gledanja za koji se nadam da će narednih godina biti promenjen" rekao je Marić i dodao da je njegov posao kao načelnika Sektora da stalno na to ukazuje, a ne da ulazi "u verbalne sukobe sa ovim ili onim ministrom".

Marić je komentarišući podatak da je vojvođanska vlada odvojila izvesnu sumu novca za saniranje štete rekao da će to svakako dobro doći ljudima, ali da on govori o sistemskom ulaganju

"Kada napravite budžet jednog vodoprivrednog preduzeća koje je dovoljno da isplati troškove od prethodne godine i ne može ništa da uloži u obnovu i izgradnju novih nasipa onda znate o čemu pričam" rekao je Marić.

"Uvek se svodi na novac...naravno govorimo o njima (ministarstvo finansija), nadam se da će biti sluha za ovo o čemu pričam" rekao je Marić odgovarajući na pitanje da li kada govori o toj temi misli na ministarstvo finansija.

(agencije/MONDO foto: Tanjug, Jaroslav Pap)

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Apatin

Evo jedan komentar jednog apatinca.''Hvala drugu Titi i samoupravnom socijalizmu kao sistemu, i urođenom Ličkom (LIČANI SU NASELILI APATIN 1946 )strahu od vode jer da nije njih Apatina bi nestalo već tri puta u poslednjih 50 godina. Projekat kao što je apatinski bent ova naša demokratija ne može da napravi. Dok bi se raspisao tender i prikupile sve potrebne dozvole, izračunali troškovi i ukrao svako ko je u mogućnosti, realna procena bi bila da je jeftinije da nas sve Dunav odnese.

Jebeni Aca

Jaoj ide vodeni talas? TO U SRBIJI NIJE DOZVOLJENO-=<3

jelen pivo

jeftinije je da ga dunav srusi nego drzava

special image