Radna grupa za vanredno utvrđivanje stanja zaliha pšenice i kukuruza kod ovlašćenih skladištara Republičke direkcije za robne rezerve ustanovila je da u 17 silosa, od 77 kontrolisanih, uopšte nema ili nedostaju velike količine pšenice i kukuruza, a u još dva su uočene nepravilnosti u skladištenju.

Kako je saopšteno iz kabineta potpredsednika Vlade i ministra spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija, Rasima Ljajića, utvrđeno je da iz pomenutih 17 silosa nedostaje oko 46.000 tona merkantilne pšenice i oko 32.000 tona merkantilnog kukuruza, a procenjena visina štete za državu iznosi oko 20 miliona evra.

Radna grupa će naredne nedelje Vladi Srbije predati kompletan izveštaj o svom radu, s predlogom mera koje treba preduzeti, i zatražiće skidanje oznake državne tajne sa podataka o ukupnim količinama kukuruza i pšenice koje se nalaze u robnim rezervama, kako bi se drugi državni organi, pre svega MUP, Tužilaštvo i Poreska uprava obavestili o utvrđenim nepravilnostima i razmerama pričinjene štete i preduzeli mere iz njihove nadležnosti, navodi se u saopštenju.

"S obzirom na to da je kontrola stanja kukuruza u pšenice u robnim rezervama izvršena na kvalitetan, profesionalan i ozbiljan način, uprkos poteškoćama i rizicima sa kojima se radna grupa susretala, ja ću predožiti da predsednik radne grupe, koji je zaposlen u Tržišnoj inspekciji bude adekvatno nagrađen i unapređen u službi", izjavio je potpredsednik Vlade Rasim Ljajić.

Preduzeće Jugoinspekt iz Beograda je obavljalo poslove merenja i uzimanja uzoraka pšenice i kukuruza u silosima.

Zvanični izveštaj će komisija, koju osim predstavnika Ministarstva poljoprivrede čine predstavnici Republičke direkcije za robne rezreve i Ministarstva trgovine, sačiniti kada stignu laboratorijski rezultati uzoraka.

Kontrola ovlašćenih skladištara trajala je dve nedelje, a istovremeno su rađene i laboratorijske analize o prisustvu aflatoksina i teških metala u pšenici i kukuruzu.

Na predlog Ministarstva trgovine, Vlada Srbije je formirala radnu grupu za kontrolu ovlašćenih skladištara, odnosno preduzeća koja imaju ugovor s Direkcijom za robne rezerve da čuvaju pšenicu i kukuruz.

Preduzeća koja imaju ugovore s Direkcijom za robne rezerve o čuvanju robe, imaju i materijalnu, a po Zakonu o robnim rezervama, i krivičnu odgovornost za stanje te robe, jer je zabranjeno korišćenje te robe
bez naloga Direkcije.

Roba iz državnih rezervi čuva se u oko 80 skladišta, a samo jedno od njih je u državnom vlasništvu.

Ministar spoljne i unutrašnje trgovine Rasim Ljajić izjavio je pre nekoliko dana da je njegovo ministarstvo prvi put posle više decenija uradilo pravu kontrolu robnih rezervi i da će tim povodom biti posla za policiju i za tužilaštvo, jer se radi o pljački ogromnih razmera. To je potvrdio pre nekoliko dana i ministar poljoprivrede Goran Knežević.

(agencije/MONDO, foto ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)