• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ko je najviše diskriminisan u Srbiji

Izvor Beta

Najugroženije grupe u Srbiji su pripadnici LGBT populacije, Romi i osobe sa invaliditetom, upozoreno danas u Beogradu.

Diskriminacija je i dalje široko rasprostranjena u Srbiji, na nju nisu imuni ni predstavnici javne vlasti, a najugroženije grupe su pripadnici LGBT populacije, Romi i osobe sa invaliditetom, zaključak je danas predstavljenog godišnjeg izveštaja Koalicije za borbu protiv diskriminacije.

Predstavnici nevladinog sektora izrazili su nadu da će početak pregovora o pristupanju Srbije Evropskoj uniji popraviti situaciju kada je reč o borbi protiv diskriminacije i ljudskim pravima.

Predstavljajući izveštaj, predstavnik Kaoalicije Dragan Djorđević ukazao je na porast broja slučajeva diskriminacije u odnosu na prethodno istraživanje iz 2011. godine.

Kada je reč o Romima ističu se primeri segregacije u školama, problema sa dobijanjem ličnih dokumenata, dok je za osobe sa invaliditetom najveći proble nepristupačnost javnih objekata i institucija.

Govor mržnje je takođe često prisutan oblik diskriminacije. Kada je reč o LGBT populaciji kao primer navodi se i onemogućavanje prava na okupljanje i zavrana parade ponosa drugi put za redom.

"Reči kao što su demokratija i ljudska prava nisu česti deo vokabulara sadašnje Vlade, to će morati da se promeni", ocenio je predstavnik koalicije za borbu protiv diskriminacije Saša Gajin I ocenio da je diskriminacija suštinsko obeležje društvenog života u Srbiji.

Izvestilac Evropskog parlamenta za zapadni Balkan Jelko Kacin poručio je da Srbija mora da nastavi sa usvajanjem antidiskriminatornih zakona i što je još važnije, uspešno ih primenjuje u praksi.

"Početak pregovora o pristupanju Srbije Evropskoj uniji pomoćiće da se brže promađu adekvatna zakonska rešenja i olakša primena", kazao je Kacin.

U Beogradskom medija centru uručene su i godišnje nagrade za borbu protiv diskriminacije. U kategoriji javna vlast dobitnik nagrade je  Osnovna škola "Dragojlo Dudić" iz Beograda, koja uspešno uključuje romske đake u obrazovni sistem i podstiče ih.

Inicijativa mladih za ljudska prava dobitnik je nagrade u kategoriji civilno društvo. Ova organizacija postoji već 10 godina i zalaže se za pomirenje u regionu. Među medijskim predstavnicima nagrađen je novinar lista Danas Boban Karović, koji gotovo svakodnevno iznosi i izveštava o pojedinačnim primerima diskriminacije.

U poslovnom sektoru nagrađena je agencija za istraživanje javnog mnjienja Ipso Strategic Marketing, koja svojim analizama i istarživanjima ukazuje na problem diskriminacije.

Među javnim ličnostima nagrađen je šef misije Evropske unije u Srbiji Vensan Dežer, koji, kako je navedeno, redovno ukazuje na primere diskriminacije i sarađuje sa civilnim sektorom.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Lela

LGBT populacija uživaju sva prava građana dok je neki tamo najsiromašniji građanin potpuno odsečen od sveta i ne zna se za njegovu muku. Prave vrednosti treba da se cene ali ne treba pljuvati i vređati osobe na osnovu njihovog seksualnog opredeljenja. Bolje bi bilo da se ova država ozbiljno pozabavi najugroženijima i osobama sa teškim oboljenjima koje nemaju sredstava za život. Država diskriminiše najugroženije, šta ćemo sa tim? Pod tepih da se stavi? Previše je medijske buke oko LGBT populacije. Ovim ne pozivam na mržnju prema LGBT već skrećem pažnju na nešto mnogo važnije.

Neda

Deca sa retkim bolestima i invaliditetom su ugrozenija od LGBT populacije.

srbi

@Neda U Srbiji su najugrozenija deca, narocito srpska. Njih niko ne stiti od nevladinih organizacija.

special image