Oni su od radikalizacije štrajka odustali jer im je saopšteno da će sutra razgovarati sa zastupnikom kapitala i predstavnicima Ministarstva finansija i privrede, izjavio je tehnički direktor "Župe" Bojan Cvetković.
Cvetković je rekao Tanjugu da su mu štrajkači preneli da je zaključavanje u fabrici bio stav pojedinca, a ne svih štrajkača.
"Štrajkači su se dogovorili da ne zatvaraju kapije 'Župe', a očekuju da će sutra od zastupnika kapitala dobiti nove informacije, pa će tek onda odlučiti šta će dalje", kazao je Cvetković.
Ranije danas, radnici su novinarima kazali da će osim hrane prestati da uzimaju i vodu, a neki od njih su danima ukazivali na to da će se samopovređivati i da su spremni da u svojim zahtevima istraju do kraja.
Iz ministarstva finansija i privrede najavljeno je da će hemijsku industriju "Župa" posetiti državni sekretar Aleksandar Ljubić, a očekuje se i dolazak zastupnika kapitala, gradonačelnika Kruševca i predstavnika Agencije za privatizaciju.
Grupa od 27 radnika štrajk glađu je počela u četvrtak sa zahtevima da im se isplati pet od 24 zarada koliko im se duguje i za to je, kako su naveli, potrebna subvencija države od 30 miliona dinara.
Oni traže i socijalni program za sve koji bi želeli da napuste to preduzeće, kao i da se profitabilni delovi fabrike odvoje i postanu državlni, da se ubrza privatizacija.
Generalna direktorka Snežana Stojković koja je danas pokušavala da odgovori jednog od radnika u štrajku od namere da sebi odseče prste, kazala je novinarima da od državne Agencije za privatizaciju i Vlade nema informacija da li će fabrici biti odobreno 30 miliona dinara, koliko je tražilo i poslovodstvo.
Ona je ponovila da je u petak ponudila da se oko 2,5 miliona koliko je fabrika imala na računu, isplati tako što bi 170 radno angažovanih dobilo po 10.000, a ostalih 165 koji su na plaćenom odsustvu, po 5.000 dinara, ali štrajkači to nisu prihvatili.
Potvrdila je i da joj je gradonačlenik Bratislav Gašić predložio da podnese ostavku, te da će o tome odlučiti do sutra, dodavši da ukoliko država "Župi" ne odobri sredstva ona nema drugu mogućnost da ispuni zahteve štrajkača.
Gradonačlenik Kruševca Gašić je danas kazao novinarima da je sa poslovodstvom razgovarao o tome da se štrajakčima danas isplati deo novca, uz napomenu da bi zaposleni u mnogim preduzećima mogli da krenu istim putem.
Privatizacija kruševačke HI "Župa" počela je 2002. godine, prodata je 2003, a dve godine je raskinut ugovor s tadašnjim vlasnikom, firmom "Vektra M", i preduzeće je u većinskom vlasništvu države. U procesu restrukturiranja je od aprila 2010.
Protekle decenije bilo je nekoliko neuspešnih tendera i perioda potpunog zamiranja proizvodnje. Posle nekoliko socijalnih programa od 1.400 radnika, koliko ih je bilo pre početka privatizacije, u fabrici ih je ostalo 335.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina