On je ocenio da se takvim postupanjem efikasnost i pravičnost u suđenju čine još mnogo dalekim od Srbije.

"Ne ulazeći u detalje bilo kog sudskog postupka, pa ni ovog koji je u centru pažnje svih naših građana i celokupne javnosti, moram da primetim da se ovakvim postupanjem efikasnost i pravičnost u suđenju čine još uvek mnogo dalekim od Srbije", naveo je Selaković u pisanoj izjavi.

Suđenje u koje cela Srbija i ceo region gledaju budnim okom, naglasio je on, mora da bude primer efikasnog i pravičnog sudstva.

"Svakako da su u postupanju moguće i greške od strane Posebnog odeljenja Višeg suda, ali greške ne smeju da dovode do maratonskih procesa koji se vode u nedogled i pretvaraju u suprotnost onoga što pravosuđe mora da bude", upozorio je ministar.

Efikasnost i pravičnost zavise od suda, ali i od advokata, kazao je Selaković i upitao "da li je i ovoga puta reč o istim onim advokatima koji su pozivali da suđenje što pre počne".

"Da li je i ovde reč o istom scenariju kao kod suđenja u kome je optuženi jedan političar, čiji su advokati pozivali na što hitnije otpočinjanje suđenja, a danas pozivajući se na formalne razloge čine sve da se ono što više odugovlači", naveo je ministar pravde.

Sud je taj, ukazao je Selaković, koji je dužan i mora da obezbedi poštovanje zakona i ostvarivanje zagarantovanih prava, ali i istovremeno i da spreči svaku zloupotrebu koja vodi beskonačnim sudskim postupcima.

"Srbiji je potrebno pravosuđe koje će zakonu privesti sve i svakoga kroz efikasan i pravičan proces, bez obzira ko je, koliko bogatstvo ima, na kojoj funkciji je bio ili jeste.

U suprotnom, nećemo moći da kažemo da u Srbiji ima pravde", zaključio je ministar pravde.

Pripremno ročište pred suđenje za malverzacije u putarskim preduzećima, u kome su optuženi vlasnik Delta holdinga Miroslav Mišković, njegov sin Marko i još osmorica, danas je odloženo za 14. oktobar, jer nekoliko advokata odbrane nije uredno pozvano.