Međutim, u Bošnjačkom nacionalnom veću (BNV) u tehničkom mandate rekli su da su svi zakonom propisani uslovi ispunjeni i da ne postoje smetnje da u te dve škole počne nastava na bosanskom jeziku koja je organizovana u školama početkom ove školske godine.

Direktor Gimnazije u Novom Pazaru Zoran Milosavljević izjavio je za radio Sto plus da je ta škola sprovela sve neophodne aktivnosti kako bi nastava na bosanskom mogla da počne, ali da se čeka odobrenje Ministarstva prosvete.

"Ako bi izvodili nastavu na bosanskom jeziku bez odobrenja Ministarstva prosvete i mi i bilo koja druga gimnazija bismo kršili zakon. Postoje i drugi problemi poput nedostatka učionica i nastavnog osoblja, a pogotovo nam posao otežava to što nam je ministarstvo zabranilo zapošljavanje novih profesora", rekao je Milosavljević.

Direktor je, ipak, izrazio očekivanje da će Ministarstvo ove ili sledeće nedelje odobriti "neki vid" nastave na bosanskom jeziku koja bi veoma brzo mogla da počne i u Gimnaziji.

Predsednik BNV-a u tehničkom mandatu Esad Džudžević rekao je da nema nikakvih zakonskih prepreka za početak nastave na bosanskom jeziku u tim školama.

"Kako nastava u tim školama nije počela, a svi preduslovi za to postoje, tražićemo razrešenje direktora zbog kršenja prava Bošnjaka na obrazovanje na maternjem jeziku", izjavio je Džudžević.

On je dodao i da se modelom nastave na bosanskom jeziku "ne podrazumeva zapošljavanje novog nastavnog osoblja ove školske godine i da novopazarska Gimnazija ima dovoljno profesora za izvođenje nastave na bosanskom jeziku bez problema".

Džudžević je rekao i da je sa Ministarstvom prosvete postignut dogovor da, u srednjim stručnim škola, nastava na bosanskom jeziku počne tek od sledeće školske godine, a da 1. oktobra ove startuje pripremna nastava u oglednim odeljenjima.

Nastavu na bosanskom jeziku u 35 obrazovnih ustanova u Novom Pazaru, Sjenici, Tutinu i Prijepolju pohađa 3.809 učenika u 184 odeljenja prvih i petih razreda osnovnih i prvih godina srednjih škola.