Firma "Gold exchange", u vlasništvu dvoje hrvatskih državljana, posedovala je u Srbiji 73 radnje za otkup zlata iako nije imala proizvodnju, što je zakonom zabranjeno. Vlasnik je gotovo preko noći sve radnje zatvorio, zlato je otpremljeno, ne se zna gde, a radnici su ostavljeni bez plata.
Lošu ekonomsku situaciju mnogi građani rešavaju tako što prodaju dragocenosti. Finansijsku krizu koja nije obišla ni Srbiju iskoristili su, između ostalih, otkupljivači zlata. Međutim, prema našem zakonu da bi neko otkupljivao zlato, mora da bude i proizvođač.
Vlasnik prodavnica za otkup zlata "Gold exchange" dozvolu za rad dobio je u avgustu 2012. godine na osnovu pravilnika koji nije zahtevao da samo proizvođači sa kompletnom opremom i radionicama mogu da otkupljuju zlato. U međuvremenu, pravilnik je promenjen, a zlatari su imali tri meseca da se prilagode novim uslovima.
Vršeći nadzor u toj firmi, Direkcija za mere i dragocene metala utvrdila je da nisu ispunjeni svi uslovi propisani pravilnikom, odnosno da nemaju svu potrebnu opremu za proizvodnju i nisu bili u stanju da dokažu da je oprema u stanju funkcionisanja i da je spremna za rad.
Kako nisu ni posle opomene stvorili uslove koji su potrebni, 24. jula Direkcija je izdala rešenje kojim se lancu zlatara oduzima dozvola za rad.
Početkom septembra, tek mesec dana od zabrane rada, vlasnik je zatvorio radnje i 140 radnika ostavio bez posla.
"Nije dostupan, on da je dostupan mi bismo se čuli sa njim, nije u zemlji. Obratio nam se juče putem mejla da su oni u pregovorima sa nekom firmom iz Crne Gore, koja bi trebalo da kupi našu firmu, da će devojke koje budu htela da nastave moći da nastave sa radom. Koje ne budu htele, jednostavno će dobiti prekid i moći će da uzmu svoje radne knjižice", rekal je za RTS radnica jedne prodavnice iz Novog Sada.
Radnica "Gold exchange" iz Kruševca zabrinuta je za svoj status.
"Prvenstveno smo zabrinuti zbog toga što smo dali novac i sve zlato koje smo imali u poslovnici bez isplaćene plate za mesec i po dana, bez radne knjižice. Za tri meseca koliko sam radila nijedna inspekcija nije ni dolazila, poslovnice su radile super, mi smo zlato slali u Novi Sad, gde je išlo posle toga stvarno ne znamo", objašnjava radnica.
Na osnovu prijava radnika, Inspekcija rada u Novom Sadu otišla je u sedište "Gold exchange" kako bi proverila tvrdnje zaposlenih.
"Ono što za sada znamo jeste da taj poslodavac zapošljava oko 140 zaposlenih na području cele Srbije, da su ljudi u radnom odnosu i da od 13. septembra ne rade iz razloga što poslodavac ima problema u smislu vođenja delatnosti za koju je registrovan", rekla je načelnica Inspekcije rada za Južno-bački okrug Ljiljana Stojšić.
Kako kaže, dalja sudbina tih zaposlenih zavisi od rešavanja same situacije vezane za privrednu delatnost tog poslodavca.
Osim što su ostali dužni zaposlenima, vlasnik zlatarskih radnji nije izmirio ni dug prema državi od gotovo 90.000 dinara.
U Poreskoj upravi rekli su za RTS da je u toku kontrola firme, kako bi se utvrdilo tačno činjenično stanje.
"Imajući u vidu da pravno lice ima više poslovnih jedinica na teritoriji Republike Srbije, takođe se kontrolišu i privatna lica koja su prodavala zlata u prethodnom periodu ovom fizičkom subjektu", kaže Dragan Agatunović iz Poreske uprave.
I dalje je nepoznato i koliko su zlata u poslednjih godinu dana otkupili od građana i izneli iz zemlje.
Zvezda u drami pobedila Partizan i odbranila Kup: Mekintajer doneo petu "Žućkovu levicu" u nizu
Da li je ovo ključni detalj finala Kupa Radivoja Koraća? Snimak otkriva zašto je Obradović pobesneo
"Nisu igrači odlučili finale, znamo svi o čemu pričamo": Obradović siguran da je i navijačima Partizana jasno
"Ako se bilo šta loše desi, odgovorni su Partizanov predsednik i trener": Čović se još jednom oglasio pred meč
"Tebe i takvih kao ti se niko ne plaši, Partizan ima preča posla od Kupa": Mijailović oštro odgovorio Čoviću