Amerikanac Sajmon Vilson (31) i Grkinja Evdoksija Seitanidou (32) došli su u Novi Sad i tu zasnovali porodicu, ali će našu zemlju morati da napuste do kraja oktobra.

O ovom bračnom paru "stranaca" zaljubljenih u Srbiju i Novi Sad i njihovim prijateljima koji su otovrili kafić u Novom Sadu, već su pisali mediji, kada su im nepoznate osobe razbile izlog lokala.

Nevolje za članove udruženja "Kulturna razmena" i kafić "Kuhinja za bicikliste" nastale su kada je na jednom novosadskom internet sajtu objavljen tekst Danila Redžepovića, koji se predstavlja kao novinar i osnivač udruženja "Omladina Srbije".

U tom tekstu Redžepović tvrdi da grupa mladih stranaca u Novom Sadu ustvari pripada sekti "Familija". On u tom tekstu, zbog koga je reagovalo i Nezavisno društvo novinara Vojvodine, daje i adrese članova udruženja u Novom Sadu.

Pošto su pojedini mediji objavili Redžepovićev tekst, izlog kafića "Kuhinja za bicikliste" je razbijen, a prema tvrdnji članova "Kulturne razmene", tu počinje i njihova nevolja sa vlastima, vizama i boravišnim dozvolama.

Kako su naveli pojedini mediji, članovi udruženja navodno na svom Facebook profilu nisu osporili da neki od njih potiču iz porodica koje su nekada bile deo "Familije", dok je na sajtu te organizacije navedeno da su njihovi glavni članovi proputovali svet jer potiču iz misionarskih porodica i bave se volontiranjem.

Sajmon Vilson, kome je nedavno naloženo da za 30 dana napusti Srbiju, izjavio je danas da je dokumenta za radnu vizu predao pre dva meseca, a da su mu advokat i policija rekli da će "sve biti u redu" s tom vizom.

Vilson je na konferenciji za novinare rekao da je iznenađen nalogom za deportaciju jer je u Novom Sadu pokrenuo privatni biznis.

"Sarađivali smo s policijom transparentno. Moja dokumentacija je uvek bila savršena, ali su me jednom odveli u policijsku stanicu i rekli da potpišem papir na kojem su tvrdili da ja nelegalno radim u "Biciklističkoj kuhinji" što nije istina", kazao je Vilson na konferenciji za novinare, prenose "Novine novosadske".

Dodao je da je „Biciklistička kuhinja" koja je deo projekta Udruženja Kulturna razmena (Culture Exchange), zatvorena jer on nije u njoj mogao da radi samo s turističkom vizom koju ima.

"Advokat mi je rekao da je policija napravila grešku, policija kaže da je advokat pogrešio, a ja više ne znam kome da verujem. U ovaj projekat smo uložili tri godine života i celu našu ušteđevinu i sada moramo da odustanemo od svega", kazao je Vilson o sebi i svojoj supruzi Grkinji.

Vilson je dodao da su oni od početka boravka u Srbiji želeli da sve bude legalno, ali, pošto dovoljno ne poznaju sve zakone, činili su samo ono što im je bilo zvanično rečeno u institucijama.

Vilson se juče obratio javnosti putem Facebooka i apelovao na ljude dobre volje da im pomognu.

Kako je objasnio, on već više od tri godine ima svoj biznis u Novom Sadu. "Umetnik sam i dizajner, volim da volontiram. U braku sam sa Grkinjom Evdoksijom Seitanidou (32) osam godina i imamo troje divne dece Natanjela (6), Viljama (4) i Džulijer (2)."

On i supruga osnovali su organizaciju "Kulturna razmena" – kulturni centar i "biciklistički kafe" u Novom Sadu. Kako objašnjava, organizacija je bila vrlo aktivna u gradu, nudili su besplatno odmorište i pomoć  biciklistima, držali kurseve raznih umetnosti, učili zainteresovane da šiju, vezu, držali besplatne kureve jezika za srpski, mađarski, italijanski, španski, nemački i engleski, pesničke večeri, mini koncerte...

"Naša organizacija funkcioniše na dobrovoljnoj bazi, bez ikakvih sredstava od grada ili države, a samo donosi korist lokalnom društvu", objašnjava Simon i s neskrivenim ponosom kaže da je sve odlično funkcionisalo zahvaljujući velikom broju volontera.

"Međutim, postali smo mete pojedinaca koji su nešto zatvorenijeg uma, koji žele da Srbiju drže u mračnom dobu, u strahu, ksenofobiji, homofobiji, rasizmu, fašizmu... Optužili su nas za kojekakve gluposti, pretili su nam i ugrožavaju nam živote", žali se Sajmon i napominje da se sve to događa uprkos tome što sve što radi javno i po propisima, što uredno plaća porez. Iako mu deca idu u lokalnu školu i vrtiće rečeno mu je da do kraja oktobra cela porodica mora da napusti Srbiju.

"Posvetio sam četiri godine života Srbiji i Novom Sadu, živeći i radeći za džabe kako bi pomogao ljudima Novog Sada. Razvio sam i biznis, plaćam porez, doprinosim razvoju ekonomije, ulažem u ovu sredinu... Komuniciram sa stranim kompanijama i medijima i koristim svaku priliku da Srbiju Zapadu predstavljam u najboljem svetlu kako bih popravio imidž ove zemlje", objašnjava Sajmon.

Kako kaže, proputovao je ceo svet, bio u oko 30-40 zemalja i živeo u najmanje 10 različitih država na svetu. Međutim, ovo što kod nas ima, to još nije sreo:

"Takvu korupciju i netoleranciju kakvu sam doživeo poslednjih meseci, nigde nisam video", kaže Simon.

Njegova koleginica, inače vlasnica novosadskog kafića, objavila je blog na kome za danas najavljuje konferenciju za štampu, na kojoj će izneti problem sa vizama i boravišnim dozvolama sa kojim se sreću njene kolege.

Kako kaže, muke su počele posle teksta Redžepovića, od kada ih policija stalno kontroliše i ispituje. Kako navodi u tekstu, policija im je rekla da moraju da napuste zemlju pa da se vrate, kako bi im bile odobrene vize. Međutim, neki od njih su to i uradili, a vize dobili nisu "zbog nekih greškica".

"Policija je, takođe, odbila vize još jednom paru naših članova, iako imaju razvijen biznis u Srbiji. Rečeno im je da opet apliciraju za vizu i ponovo uplate 700 evra", navodi Ana Pordvil.

Ovim povodom danas se oglasila i Policijska uprava Novi Sad.

Iz PU Novi Sad je saopšteno da je 27. septembra, podnet zahtev za pokretanje prekršajnog postupka protiv državljanina SAD Sajmona Vilsona (1982), zbog toga što je boravio u Srbiji, suprotno razlozima zbog kojih mu je bio odobren boravak i zbog toga što nije prijavio promenu adrese boravišta, u roku od 24 časa, čime je prekršio odredbe Zakona o strancima.

Vilsonu je, naime, boravak odobren po osnovu volontiranja u Udruženju "Kulturna razmena", sa sedištem u Veterniku, a on je  osnovao Privredno društvo za trgovinu i usluge, sa sedištem u Novom Sadu i radio u njemu.

Presudom Prekršajnog suda u Novom Sadu, Vilson je oglašen krivim i osuđen na novčanu kaznu u iznosu od 15.000 dinara. Zbog toga mu je,  shodno Zakonu o strancima, otkazan  boravak u Republici Srbiji i zabranjen povratak u našu zemlju, do 31. marta 2015. godine.

Po osnovu istog Zakona, 30. septembra podnet je zahtev za pokretanje prekršajnog postupka i protiv grčke državljanke Evdoksije Seitanidu (1981), zbog toga što nije prijavila promenu adrese boravišta, u roku od 24 časa.

Presudom Prekršajnog suda u Novom Sadu, grčka državljanka  je oglašena krivom i osuđena na novčanu kaznu u iznosu od 3.000 dinara, ali joj nije izrečena mera otkaza boravka u Republici Srbiji.

Ovim povodom oglasila je i koalicija nevladinih organizacija "Građanska Vojvodina" i saopštila da od novosadske policije zahteva da pod hitno prestane sa maltretiranjem i ponižavanjem osnivača kluba "Culture Exchange".

"Od predsednika Vlade Srbije i ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića zahtevamo da se odredi prema ovakvim postupcima policije, odnosno da odgovori na pitanje da li ksenofobija predstavlja zvaničnu državnu politiku ili je u pitanju samostalno, nekontrolisano delovanje delova službe.

Podsećamo da se već skoro pola godine vodi kampanja protiv ovog kluba, čiji su osnivači mladi ljudi iz raznih delova sveta. I umesto da policija rasvetli slučajeve pretnji i napada i kazni počinioce, ona je započela sa zlostavljanjem žrtava, kroz duga "balkanskošpijunska" ispitivanja i besmislena kažnjavanja, da bi na kraju pokrenula, navodno iz proceduralnih razloga, deportaciju osnivača ovog kluba. Već su dvoje osnivača napustili zemlju jer im nije produžena viza, a drugih dvoje čekaju da budu deportovani", ocenjuje se u saopštenju "Građanske Vojvodine".

Ana Ćešić/MONDO