Oni su zatražili od nadležnih da se konačno utvrdi istina o tom događaju.

Pravni zastupnici porodice zahtevaju od Republičkog tužilaštva i Višeg tužilaštva u Beogradu da donesu naredbu o sprovođenju istrage protiv NN lica, kako bi se utvrdio identitet ubice.

Porodice gardista najavile su da će tražiti prijem kod prvog potpredsednika vlade Aleksandra Vučića i ministra pravde Nikole Selakovića.

"Novi Krivični zakonik omogućava da se sporovodi istraga protiv NN lica zbog krivičnog dela ubistva, dok ranija zakonska rešenja nisu dozvoljavala da se sprovodi istraga, već samo pojedine istražne radnje. Smatramo da su se konačno stekli uslovi da se rasvetli slučaj ubistva po uslovom da postoji politička volja", rekao je novinarima pravni zastupnik porodica Pregrad Savić.

On je naveo da je potrebno da tužilaštvo preduzme svoja zakonska ovlašćenja i da ispita "javna pogovaranja", a na pitanje da pojasni na šta se to odnosi, on je rekao da su "iz tužilaštva stizale informacije o mogućim ubicama i vezama ubica sa pojedinim kartelima, službama obezbeđenja i haških optuženika".

"Ali to u tužilaštvu mnogo bolje znaju, oni su nam saopštavali te informacije i dužni su da ih provere", rekao je Savić.

On je naveo da će jedan od sledećih koraka biti žalba Evropskom sudu u Strazburu ako zaključi da je odluka Ustavnog suda, po kojoj je naređeno da se rasvetle ta ubistva, nedelotvorna, budući da su pomaci do sad mali.

Janko Jakovljević, otac ubijenog gardiste Dragana Jakovljevića, rekao je da se devet godina od tog događaja još uvek ne zna "ko je decu pobio" i naveo da će zatražiti prijem kod prvog potpredsednika Aleksandra Vučića, kao i ministra pravde Nikole Selakovića, kome je, kako je rekao, poslao tri zahteva ali ih on još nije primio.

Jakovljević je rekao da očekuje da istina ipak bude utvrđena i da počinioci budu uhvaćeni.

Petar Milovanović, otac drugog ubijenog gardiste Dražena Milovanovića, rekao je da se porodice od prvog dana bore za istinu, ali da se do istine teško dolazi.

"Tražimo da nas prime i Selaković i Vučić i da se stavi tačka na to. Teško se dolazi do istine, ali nećemo odustati", rekao je Milovanović.

On je naveo i da su porodice dobile odštetu od Ministarstva pravde zbog toga što postupak nije završen u razumnom roku, ali da taj novac nije važan budući da su izgubili decu.

Pravna zastupnica porodice Olgica Batić takođe je rekla da se neće odustati od istine, kao ni od zahteva da se sasluša haški optuženik Ratko Mladić.

Ona je ukazala da je Mladić mogao da bude saslušan dok je bio dostupan našim organima, a da je sad potrebno da Ministarstvo pravde uputi zamolnicu Holandiji.

Batić je dodala da je upućen optužni predlog protiv bivšeg vojnog istražnog sudije.

Govoreći o pretećim pismima koje su porodice dobile pre godinu dana, Batić je rekla da je urađena DNK analiza i da je reč o osobi muškog pola, ali da nije utvrđen njegov identitet.

Kako je objasnila, ista osoba je poslala pismo porodicama otkucano latiničnim pismom na pisaćoj mašini.

Ona je precizirala i da nisu poznata originalna pisma, već kopije napravljene putem indiga, a kad je reč o pošiljaocu koji se potpisao na pismu, utvrđeno je da postoji 19 osoba sa tim imenom u Srbji, a tri u Beogradu, ali da su adrese sa kojih je pismo

poslato nepostojeće.

Polaganju venaca prisustvovale su "Žene u crnom", među kojima su bile i "Majke iz Srebrenice", koje su nosile transparent "Odgovornost".

Danas se navršava devet godina otkako su gardisti na odsluženju vojnog roka, Jakovljević i Milovanović, ubijeni u kasarni na Topčideru, ali njihova likvidacija još uvek nije rasvetljena niti su uhvaćeni izvršioci.

Naime, Više tužilaštvo u Beogradu i dalje vodi pretkrivični postupak u tom slučaju protiv NN lica, nakon što je veštačenjem FBI-a stavljena tačka na višegodišnje špekulacije da li su gardisti koji su čuivali objekt "Karaš" ubijeni ili su jedan na drugog pucali 5. oktobra 2004. godine.

Odmah nakon pucnjave, Vojska je izdala saopštenje da je Milovanović pucao na Jakovljevića i zatim izvršio samoubistvo a potom je vojno pravosuđe utvrdilo da je Jakovljević ubio Milovanovića i izvršio samoubistvo.

Zbog sumnje u profesionalnost rada vojnih pravosudnih organa, Savet ministara SCG i Vrhovni savet obrane formirali su nezavisnu komisiju koja je došla do zaključka da je na gardiste pucala treća osoba.

Izveštaj nezavisne komisije 2008. godine su potvrdili i forenzičari američkog Federalnog istražnog biroa (FBI).

Porodice su prošle godine dobile anonimna pisma potpisana sa "Bivše obezbeđenje haškog optuženika" u kojima se navodi da je za smrt njihove dece odgovoran haški optuženik Ratko Mladić, koji je u to vreme, kako se tvrdi, bio u objektu "Karaš".

Potom je jedan od pravnih zastupnika porodica, advokat Predrag Savić saopštio novinarima da nadležni državni organi treba da utvrde koliko su podaci u tim pismima verodostojni kao i da li možda postoje motivi za ometanje istrage.

Međutim tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević koji je kao šef Akcinog tima za hvatanje odbeglih haških optuženika godinama tražio Mladića, demantovao je da se Mladić krio u "Karašu" u vreme ubistva gardista.