"Ljudi su prijavljivali da im je toliko traženo za zaposlenje. Mi smo takve slučajeve poslali tužilaštvu i bilo je nekoliko krivičnih prijava, pa ćemo videti kako će biti procesuirani i da li će dobiti epilog na sudu", rekao je agenciji Beta Predrag Stojičić, predsednik odbora "Glasno za zdravstvo" pri organizaciji "Srbija u pokretu".

Stojičić je naveo da su na SMS servis za prijavu korupcije u zdravstvu od 12. juna do 12. oktobra stigle 643 prijave, od kojih je 427 bilo validno, a trećina validnih prijava odnosila se na zapošljavanje.

"Zato smo preporučili da se uspostave kriterijumi i standardi za zapošljavanje u zdravstvu na nivou cele Srbije, odnosno za raspisivanje i sprovođenje konkursa za zapošljavanje zdravstvenih radnika", rekao je Stojičić.

Istraživanje i projekat Novinari u akciji "Glasno za zdravstvo" podržali su Agencija za borbu protiv korupcije i Program UN za razvoj (UNDP).

Zamenik direktora Agencije za borbu protiv korupcije Vladan Joksimović rekao na konferenciji za novinare u Medija centru da je istraživanje UNDP i Cesida iz juna 2013. godine pokazalo da 68 odsto ispitanika smatra da korupcije ima u zdravstvu, i podsetio da je istraživanje Svetske banke pokazalo da je Srbije četvrta zemlja na svetu po korupciji u zdravstvu.

"Prema analizi 'European consumer health agency' za 2012. godinu, rađene za potrebe EU, zdravstveni sistem Srbije se među ukupno 34 zemlje našao na dnu liste po stepenu kvaliteta usluga i položaju pacijenata", rekao je Joksimović.

Predstavnica misije UNDP u Srbiji Jelena Manić Petronikolos rekla je da građane direktno najviše pogađa korupcija u zdravstvu i da je 47 odsto ispitanika tokom ankete obavljene juna navelo da je dalo mito u
zdravstvu.

Jedan od ciljeva projekta je i podsticanje istraživačkog novinarstva, a istraživački tekstovi o korupciji u zdravstvu objavljeni su na adresi www.blog.kakavjedoktor.org.