Među njima nisu samo predstavnici mađarske nacionalne manjine već i predstavnici većinskog, srpskog stanovništva, piše portal RTS-a.

Put za bolje sutra, prilika za zapošljavanje i kretanje bez restrikcija po Evropi i svetu - tako mađarski pasoš vide mnogi građani Srbije.

Zoltan Farkaš kaže za RTS  da je tražio mađarsko državljanstvo zato što može da ode u Kanadu, jer su tamo mnogo bolji uslovi za rad i, kako kaže, tamo ima bolju perspektivu nego ovde.

Za dobijanje mađarskog državljanstva neophodno je da su preci podnosilaca zahteva rođeni na teritoriji nekadašnje Ugarske do 1921. godine, kada je Trijanonskim sporazumom i formalno ukinuta Austrougraska monarhija, odnosno Kraljevina Mađarska, izgubivši delove teritorije Vojvodine koji su pripali Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca.

Zahtev mogu da podnesu i oni čiji su preci rođeni između 1941. i 1945. godine u Bačkoj, koja je u to vreme bila pod okupacijom Hortijeve Mađarske.

Poznavanje mađarskog jezika na nivou komunikacije drugi je zakonski uslov za sticanje mađarskog državljanstva.

Glavni konzul Republike Mađarske u Beogradu Mikloš Ritec kaže da se ne očekuje da neko zna da čita i piše na mađarskom jeziku.

"Tražimo da u svojoj izjavi potpiše da razume i da se koristi mađarskim jezikom", objašnjava Ritec.

Širom Vojvodine, sve je više kurseva mađarskog jezika.

''Kurs je uglavnom za predavanje dokumenta za pasoš, a državljanstvo tražim da bi mi se otvorila neka vrata, mogućnost zaposlenja u EU'', priča Saša Balog.

''Došla sam da naučim mađarski jezik, dovela sam ćerku sa sobom, jer ona planira da jednog dana ode u Ameriku da radi i misli da će biti lakše ako dobije mađarsko državljanstvo'', kaže Valerija Golubović.

Oni koji steknu mađarsko državljanstvo u Srbiji, smatraju se ravnopravnim sa građanima Mađarske. Imaju ista prava, ali i iste obaveze.