U anketi na sajtu Prijemni.infostud.com, oko 40 odsto mladih navodi da bi rado studirao u inostranstvu, ali nema konkretne planove na tom polju.

Kako se navodi, najveći broj naših studenata obreo se u inostranstvu zahvaljujući stipendijama, koje dodeljuju fondacije i strane vlade, a  mahom pokrivaju i troškove školovanja i troškove života.

Delimične stipendije koje najčešće dodeljuju fakulteti pokrivaju troškove školarine i eventualno smeštaja u kampusu, dok ostale troškove snosi sam student.

Trenutno je na sajtu NajStudent aktivno oko 70 konkursa za različite stipendije koje su podeljene u nekoliko kategorija: za osnovne studije, master, specijalističke i doktorske studije, kao i za MBA programe.

Iako ima ponuda i za domaće stipendije, u ponudi su najviše zastupljeniji konkursi za studiranje širom Evrope (Italija, Velika Britanija, Nemačka, Danska, Francuska ), ali i onih za stipendije u državama kao što su Singapur i Australija.

Stipendije najčešće dodeljuju strane vlade, fondacije i fakulteti po osnovu različitih projekata finansiranih od EU. U zavisnosti od toga da li je puna ili delimična, stipendija iznosi od 500 evra do 15.000 evra.

Među interesantnim su stipendije Erasmus Mundus programa EU, koje u potpunosti pokrivaju troškove studija i života.

Svi Erasmus Mundus master i doktorski programi vode ka dobijanju dvostruke ili višestruke diplome i podrazumevaju studiranje na barem dva univerziteta u dve različite zemlje EU.