• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Anketa:Oko 40 odsto mladih bi da studira "napolju"

Izvor Tanjug

Oko 40 odsto anketiranih srednjoškolaca u Srbiji aktivno planira studije na nekom od stranih univerziteta, dok 20 procenata navodi da im studiranje van Srbije nije ni na kraj pameti.

 Anketa:Oko 40 odsto mladih bi da studira "napolju" Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

U anketi na sajtu Prijemni.infostud.com, oko 40 odsto mladih navodi da bi rado studirao u inostranstvu, ali nema konkretne planove na tom polju.

Kako se navodi, najveći broj naših studenata obreo se u inostranstvu zahvaljujući stipendijama, koje dodeljuju fondacije i strane vlade, a  mahom pokrivaju i troškove školovanja i troškove života.

Delimične stipendije koje najčešće dodeljuju fakulteti pokrivaju troškove školarine i eventualno smeštaja u kampusu, dok ostale troškove snosi sam student.

Trenutno je na sajtu NajStudent aktivno oko 70 konkursa za različite stipendije koje su podeljene u nekoliko kategorija: za osnovne studije, master, specijalističke i doktorske studije, kao i za MBA programe.

Iako ima ponuda i za domaće stipendije, u ponudi su najviše zastupljeniji konkursi za studiranje širom Evrope (Italija, Velika Britanija, Nemačka, Danska, Francuska ), ali i onih za stipendije u državama kao što su Singapur i Australija.

Stipendije najčešće dodeljuju strane vlade, fondacije i fakulteti po osnovu različitih projekata finansiranih od EU. U zavisnosti od toga da li je puna ili delimična, stipendija iznosi od 500 evra do 15.000 evra.

Među interesantnim su stipendije Erasmus Mundus programa EU, koje u potpunosti pokrivaju troškove studija i života.

Svi Erasmus Mundus master i doktorski programi vode ka dobijanju dvostruke ili višestruke diplome i podrazumevaju studiranje na barem dva univerziteta u dve različite zemlje EU.

Tagovi

Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

moje ime

Neka se malo raspitaju koliko kosta studiranje u inostranstvu i ko moze tamo da ga priusti...

Pedja

Kriva je bolonja ,zavrsava fax ko stigne.Moj profesor je predavao na raznim fakultetima Kembridz ,Oksford...,lezao u parama,ali nikada nije bio srećan jer je otisao iz svoje zemlje ,i mislim da je to tačno,ako odeš uvek će te vući da se vratiš tamo odakle si krenuo , u to sam siguran.Mada opet sve zavisi od osobe.

Neca

Sve vise ce biti ljudi koji ce dobro razmisliti pre nego sto se odluce da nesto studiraju u Srbiji. Drzavni fakulteti sve vise postaju privatni...samo jos nam vazduh nisu naplatili... Ovde se student tretira kao niza vrsta,tako da bih prva otisla preko da studiram i da radim.

special image