• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbi obišli oskrnavljene grobove na Zadušnice

Izvor MONDO/Agencije

Pravoslavno groblje u južnom delu Kosovske Mitrovice jutros je na Zadužnice posetilo oko 400 Srba. Srbi su posetili i pravoslavno groblje u Prištini, koje je očišćeno posle skoro deceniju i po.

Srbi su do groblja u južnoj Mitrovici, na kome je oko 90 odsto nadgrobnih spomenika porušeno, stigli autobusima u pratnji Kosovske policije.

Zadušnice su, prema rečima Srba, jedina prilika kada uz pratnju policije mogu posetiti grobove preminulih rođaka i prijatelja.

Vratili autobus sa Srbima, pa ga opet pustili

Autobus sa šest raseljenih prištinskih Srba, koji je iz Niša krenuo za Prištinu, vratila je kosovska policija sa administrativnog prolaza Merdare uz obrazloženje da ne mogu da uđu, jer “žele da učestvuju na sutrašnjem glasanju”. Danica Popović, raseljena Srpkinja iz Niša, kazala je da je autobus koji je se s raseljenim Srbima uputio na zadušnice na prištinsko groblje vratila kosovska policija. Jezdimir Vranić rekao je da im je policija rekla da će ih pustiti da peške pređu na Kosovo, ali ne i autobusom.

Zoran Rakić iz Kosovske Mitrovice obišao je grobove roditelja i prijatelja čiji su nadgrobni spomenici porušeni, kao i većina na ovom groblju.

Rakić kaže da je videti porušene spomenike i oskrnavljeno groblje takav bol, tuga, žalost za celu Evropu, ističući da je u pitanju krajnji vandalizam i da tako nešto ne postoji u svetu.

"Ponekad se pitam da li ima Boga. Da li postoji neko na ovom svetu ko će da osudi ovo. Onaj koji ima malo ljudskosti u sebi, bilo koje vere da bude, njemu ne mogu da smetaju mrtvi", rekao je Rakić.

"Obiđite muslimansko groblje (u severnom delu Kosovske Mitrovice), nađite jedan jedini oštećeni spomenik. Mi Srbi prolazimo pored tog groblja svakodnevno, niko od nas nije rekao ružnu reč za to groblje", naglasio je Rakić.

Ljiljana Antosijević jutros je obišla majčin grob. Kaže da je groblje toliko uništeno da mnogi vise ne mogu da nađu spomenike svojih najmilijih koji su ovde sahranjeni.

"Teško mi je, preteško. Nema kud gore ali šta da radimo. Kada bi bar bilo bolje ali nije, sve je gore, sve više upropašćavaju. Teško mi je kad zateknem grob u ovakvom stanju, tu mi je majka. Teško je i što ne možemo sami da dođemo slobodno, samo ovako kada je organizovan prevoz, jednom ili dva puta godišnje", rekla je ona.

Dragoslav Elezović kaže da je svake godine sve teže i teže doći na groblje, jer je u sve gorem stanju. Elezović je rođeni Mitrovčanin, stalno dolazi na zadušnice na groblje, ovde su svi njegovi sahranjeni.

Voleo bih da i on bude sahranjen ovde, jer je ovo, kaže, njegov grad.

"Samo se pitam kome mrtvi smetaju, ovo ni na bojištima nij. Ovako nešto mislim da nema u svetu, jedino kod nas ovde na Kosovu je ovaj vandalizam i ovo što rade. Valjda će Bog nekog da kazni zbog ovoga svega", rekao je Elezović.

Protojerej Staniša Arsić,starešina hrama Svetog Dimitrija u severnom delu Kosovske Mitrovice, ističe da je najgora stvar što kada god vernici dođu da obiđu groblje za zadušnice, svaki put je sve vise porušenih i oskrnavljenih spomenika.

"Sve naše izjave koje dajemo se samo ponavljaju, ne znamo više šta da kažemo. Verujte da je strašno, da su ljudi ogorčeni. Ovo je nešto što je za naš pojam suludo, da se neko iživljava i čini takve loše stvari nad onima koji su nemoćni, a u ovom slučaju nad grobovima naših pokojnika", kazao je Arsić.

Na srpskom groblju u južnom delu Kosovske Mitrovice uništeno je oko 90 posto spomenika i tamo se umrli Srbi ne sahranjuju od 1999. godine, dok u severnom delu grada na albanskom groblju nema nijednog ošećenog spomenika.

Situacija na groblju u Prištini je nešto bolja, jer su obnovljene stara kapela i česma, posečena samonikla stabla, prostor je očišćen od trnja i žbunja i ograđen, te je omogućen prilaz grobnim mestima.

Milorad Borvičanin, koji je na groblje izašao prvi put posle 1999. godine, uprkos uređenju groblja nije moga da pronađe grobna mesta svojih srodnika.

On kaže da je tužno što je malo Srba došlo na groblje da odaju poštu preminulima.

"Ovo je potvrda nestajanja Srba iz Prištine, a plašim se i nestajanja Srba sa Kosova i Metohije", rekao je Borvičanin.

Kancelarija za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije pozvala je da se ovom vandalizmu stane na put i da se odgovorni pronađu i odgovaraju za svoje postupke.

"Sav taj vandalizam, kome nema sličnog u civilizovanom svetu, odvija se već 14 godina pred očima međunarodne zajednice, koja ništa nije učinila da mu se stane put", ističe se u saopštenju Kancelarije za Kosovo i Metohiju.

Kancelarija za Kosovo i Metohiju je osudila ovakvo neljudsko ponašanje i podsetila da se na Kosmetu sistematski već decenijama uništva sve što ima veze sa srpskim nacionalnim bićem, kulturom, pravoslavnom verom i tradicijom, pa su tako uništavane srpske crkve, paljeni manastirski konaci, rušeni nadgrobni spomenici.

"Zahtevamo da se ovom vandalizmu jednom za svagda stane na put, da se oni koji su oskrnavili pravoslvna groblja pronađu i da odgovaraju za svoje posupke. Jer, odnos prema našim mrtvima je odnos prema našoj istoriji i prema našem pamćenju", navodi se u saopštenju Kancelarije za Kosovo i Metohiju.

U saopštenju se dodaje da su na pravoslavnom groblju u južnom delu Kosovske Mitrovice, koje su Srbi obišli u pratnji KPS-a, razrušeni skoro svi spomenici, a sa groblja je odneto sve što se moglo odneti. Slično je i na ostalim pravoslavnim grobljima na Kosovu i Metohiiji.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

nd

sve to neko odozgore vidi

special image