Ponovljeno suđenje lekarima privatne beogradske klinike "Decedra" zbog nesavesnog lečenja Jelice Radović (19), koja je preminula 2006. od sepse nakon operacije čukljeva, odloženo je danas na neodređeno vreme u Prvom osnovnom sudu zbog izostanka optužene direktorke "Decedre" Svetlane Sremčević.

Sudija Ljudmila Miljković saopštila je da Sremcevićevoj nije blagovremeno uručen sudski poziv, iako je poslat na čak dve adrese koje su sudu bile poznate kao njeno prebivalište.

Zamenik tužioca Boris Pavlović je predložio da sud Sremčevićevoj odredi pritvor, jer smatra da ona očigledno izbegava da dođe na glavni pretres, s obzirom da njene adrese kojima sud raspolaže, očigledno nisu ispravne.

On je ukazao da u spisima predmeta stoji podatak da Sremčevićevoj ukinuta prvostepena presuda kao i rešenje Apelacionog suda kojim se ona ukida i nalaže novo suđenje, nisu poslati na kućnu adresu, već da ih je preuzela lično u zgradi suda.

"Smatram da se prisustvo optužene ne može ostvariti blažom merom, kao i da je besmisleno privoditi je na adresi na kojoj očigledno ne stanuje", naveo je zamenik tužioca obrazlažući predlog za pritvor.

Sudija Miljković je rekla da će o tom predlogu odlučiti krivično vanraspravno veće suda, nakon čije će odluke o pokretanju potrage za okrivljenom, odrediti datum narednog rocišta.

Optuženi lekar Slavko Tomić obavestio je sud da ni on nije primio poziv, ali da je dosao u sud jer je u poslednjem trenutku od kolega saznao za datum pretresa.

Apelacioni sud letos je ukinuo presudu Prvog osnovnog suda kojom su 2011. lekari Slavko Tomić, Olivera Jeremić i Miodrag Stojanović bili osuđeni na po 15 meseci zatvora zbog smrti Jelice Radović (19) posle rutinske operacije čukljeva na klinici "Decedra", dok je Sremčevićeva osuđena na uslovnu kaznu.

Apelacioni sud je tada naveo da je iz obrazloženja prvostepene presude, ako se stoji na stanovištu da je smrt oštećene nastupila usled sepse, potpuno nejasno da li su okrivljeni lekari u konkretnom slučaju mogli da dijagnostifikuju kod oštećene sepsu.

Pa ako jesu, da li su mogli da primene određene antibiotike i koje i naposletku da li bi primena tih antibiotika mogla zaustaviti ili ublažiti sepsu i sprečiti smrt oštećene", naveo je Apelacioni sud u obrazloženju svoje odluke.

Jelica Radović je umrla 9. septembra 2006. godine.

Ona je operisana 5. septembra iste godine na klinici Decedra, a njeni roditelji su narednog dana primetili da joj je loše.

Jelica je 8. septembra prebačena u Ginekološko-akušersku kliniku i posle u Urgentni centar, gde su lekari utvrdili da ima sepsu.