• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Jagland: Bez slobode izražavanja nema demokratije

Izvor MONDO/Agencije

Generalni sekretar Saveta Evrope Torbjorn Jagland izjavio je u Beogradu da bez slobode izražavanja nema demokratije a da digitalno doba nudi nove mogućnosti da se političari pozovu na odgovornost.

"Bez slobode izražavanja nema demokratije i razvoj svakog demokratskog društva zavisi od poštovanja tog fundamentalnog prava", rekao je Jagland, otvarajući konferenciju "Sloboda izražavanja i demokratija u digitalnoj eri - mogućnosti, prava odgovornosti".

On je naveo i da je zabrinut za bezbednost novinara i blogera u svetu i podsetio na nedavno ubistvo francuskih novinara u Maliju.

Devenport: Sloboda medija obaveza za EU

Šef delegacije EU u Beogradu Majkl Devenport izjavio je danas da se od Srbije, kao zemlje kandidata za članstvo u EU, očekuje da primeni najviše demokratske standarde u medijskoj oblasti. "Srbija treba kao i sve zemlje kandidati (za članstvo u EU) da primeni najviše demokratske standarde i osigura slobodu medija i transparentnost vlasništva", rekao je Devenport na konferencije. On je podsetio da su u završnoj fazi nacrti zakona o javnim servisima i elektronskim medijima i poručio da vlasti u Srbiji mogu i dalje da računaju na stručnu pomoć EU u izradi zakona.

"Moram da priznam da tu kaskamo i moramo da nađemo lek što pre i što hitnije uspostavimo standarde u toj oblasti", istakao je Jagland.

On je rekao i da pored toga što digitalno doba omogućuje da se što više ljudi poveže, za šta imamo primer "tviter" i "fejsbuk" revolucije u Moldaviji i Egiptu, ali je ukazao da je potrebno da se "brani privatnost zaštite podataka u digitalnom dobu".

"Zabrinut sam i zbog nadzora elektronske komunikacije u ime zaštite nacionalne bezbednosti, jer to može da vodi uništvanju demokratije", rekao je generalni sekretar SE povodom saznanja da su SAD i druge velike zemlje nadzirale mejlove i telefone građana i političara širom sveta.

Prema njegovim rečima, mora da se napravi balans između zaštite nacionalne bezbednosti i demokratije i ljudskih prava.

"Kategorično sam za to da se nikada ne smeju davati ustupci kada je reč o zaštiti ljudskih prava", naglasio je Jagland.

U tom smislu, on je rekao da pojedinci moraju da razmenjuju mišljenja "bilo da se bore na trgu, virtuelnom svetu ili negde drugde".

"Govor mržnje utiče na bezbednost i stabilnost društva i Balkan je u tom pogledu imao iskustvo", rekao je Jagland i dodao da sloboda izražavanja nema zamenu.

On je rekao da su važne tehnologije i komunikacije, ali da one ne mogu da zamene međuljudske odnose.

"Ja sam iz Norveške i odnosi naše dve zemlje uspostavljeni su tokom Drugog svetskog rata kad su zarobljenici Srbije dovedeni u Norvešku da grade puteve za naciste. Te puteve su Norvežani nazvali krvavim putevima, jer su izgrađeni krvlju mnogih Srba", rekao je Jagland.

On je poručio da mostovi koji su tada izgrađeni, danas čvrsto stoje.

Dačić: Vlada brine o medijima

Premijer Srbije Ivica Dačić rekao je dda je interes države da mediji budu slobodni, nezavisni i odgovorni, a novinari "dostojanstveni i bezbedni". "Interes Vlade je da osnaži medije, da novinarima vrati dostojanstvo i osigura bezbednost jer javnost je namoćniji kontrolor vlasti", rekao je premijer na otvaranju skupa. Dačić je ukazao da su novinari slabo plaćeni, izloženi pritiscima, zbog čega ima autocnezure i senzacionalizma. Dodao je da država "sprovodi široku akciju" kako bi identifikovala ubice novinara. Govoreći o funkcionisanju medija u sadašnje doba digitalizacije, Dačić je ukazao da nedostaju propisi kojima se reguliše rad digitalnih medija, a ta oblast se mora urediti tako da se zaštite ljudska prava. "Regulacija, bez ograničavanja slobode izražavanja", poručio je Dačić.

O medijima i slobodi govorio je sinoć i ministar kulture Ivan Tasovac, koji je na zajedničkoj sednici Odbora Skupštine Srbije za kulturu i informisanje i Potkomiteta Parlamentarne skupštine Saveta Evrope za medije i informisanje, izjavio je da ne spada u one koji smatraju da je povlačenje države iz vlasništva u medijima dovoljan uslov za slobodnu medijsku scenu.

"Ne spadam u one koji to smatraju, ma koliko to bilo neophodno", rekao je Tasovac.

Prema njegovim rečima, nova zakonska regulativa koja se priprema afirmiše dva principa -  jedan je obavezna ravnopravnost svih aktera, a drugi nivo razumevanja funkcije državnog budžeta.

Ministar Tasovac smatra da je pad kupovne moći građana naterao štampu da se prodaje po nedovoljnoj ceni za funkcionisanje, a da je iz istog razloga ugrožen i rad Radio televizije Srbije, nateravši državu da se nevoljno umeša u njegovo finansiranje.

Ministar smatra da uloga tradicionalnog i profesionalnog novinarstva uopšte ne gubi na značaju i ono postaje sve važnije i neophodnije kao garant smislenosti, razboritosti, analitičnosti i kritičkog sagledavanja savremenog informacionog društva.

"Želim da aktuelizujem princip nulte zainteresovanosti države za političku ulogu medija i apsolutne zainteresovanosti za društvenu", rekao je Tasovac i izrazio lično uverenje da postoji jasna razlika između medijskog sadržaja koji degradiraju društveni ambijent i onih koji ga unapređuju.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image