Predsednik Srbije Tomislav Nikolić, naglasio je da je Milunka Savić heroina velikog rata, ikona i simbol Prvog svetskog rata, i zaboravljeni junak, i da nikad nije kasno da sagrešenja koji su drugi napravili prema Srbiji i njenim veličinama ispravimo.

"Danas to činimo zahvalni Milinkinoj porodici što nam je dozvolila da joj se odužimo kako dolikuje da počiva međju ljudima koji pišu istoriju naše zemlje", istakao je Nikolić.

Parastos je služio patrijarh srpski Irinej, a Milunka Savić je ispraćena uz melodiju pesme "Tamo daleko".

Nikolić je još rekao da srpska heroina liči na svoju zemlju - odvažna kada treba, nepobediva i uspravna, svakom da se nađe i pomogne, a opet skrajnuta kada drugi pomisle da tako velika i snažna može da zasmeta.

On je naveo da je jugoslovenska ideologija, doktrina uravnilovke i umanjivanja značaja svega što je srpsko, gurnula u mrak Srbiju i njenu tradiciju, a za njom i sve velikane ratova, kulture, privrede, kao i istorijski kontekst pre Drugog svetskog rata.

"Tako je Milunka Savić podelila sudbinu Srbije i bila nevidljiva, neprimetna, beznačajna - ne za Srbiju, nikada za Srbiju, već za komunističku Jugoslaviju. Zato što je ostala Srpkinja i srpski borac, a nije postala Jugoslovenka i nije bila jugoslovenski partizan", ukazao je Nikolić.

Predsednik Srbije je naveo da veruje u postojanost pojedinačnog i kolektivnog pamćenja i u odanost zemlji i da će Srbija očuvati sećanje na ženu koja je u mnoštvu hrabrih muškaraca bila najveći junak Prvog svetskog rata.

"Sada i ovde, odajući počast Milunki Savić, dan uoči proslave potpisivanja primirja u Prvom svetskom ratu, mi, zahvalni potomci, odajemo počast svim svojim junačkim precima", istakao je predsednik Srbije.

Prema njegovim rečima, ona je simbol opšte borbe Srbije za slobodu, a svojom hrabrošću, viteštvom i rodoljubljem bila je primer savremenicima, a potomcima učitelj koji svojim životom pokazuje kako se voli i brani otadzbina.

Nikolić je podsetio da je Milunka Savić nosilac najviših srpskih i inostranih ratnih odlikovanja, da su joj pripala dva Ordena viteza Legije časti, i da je jedina žena u istoriji čovečanstva koja je odlikovana francuskim ordenom Ratnog krsta sa zlatnom palmom.

Milunka Savić je jedinstvena pojava, ne samo u Srbiji, već i u istoriji čovečanstva, rekao je Nikolić i dodao da kod drugih naroda, pa čak i saveznika Srbije u Prvom svetskom ratu, postoji neverica i učtivo odbijanje da prihvate da je u srpskom narodu postojala takva žena i da je simbol srpskog vojevanja stvaran.

"Da nije dokaza u stranim muzejima i arhivima, našu priču o ovoj heroini proglasili bi za siže avanturističkog romana, fikciju talentovanog pisca, scenario holivudskog filma", rekao je on.

Govoreći o životu Milunke Savić, Nikolić je istakao da je sve počelo sestrinskom ljubavlju i brigom, a nastavilo se prerušavanjem u momka i ranjavanjima kako bi bila ravnopravna i dobila čast da služi u Gvozdenom puku među najboljima.

On je rekao da je Milunka Savić i u miru delila ono što je imala s drugima, hranila i školovala decu, a da je za vreme Drugog svetskog rata negovala partizane i četnike.

Nikolić je podsetio i na, kako je rekao, istorijsku činjenicu ili legendu, da je Milunku Savić iz kolone osuđenih na streljanje oslobodio nemački oficir.

"Ta vrsta divljenja vojnika prema vojniku, a zemlje su im u oba svetska rata vojevale jedna protiv druge, govori koliko i silno ordenje kojim je Milunki Savić svet pokazivao svoju zahvalnost", rekao je Nikolić.

On je naveo da uz Milunku Savić pristaju sve najlepše srpske reči - heroina Velikog rata, ikona i simbol Prvog svetskog rata, Orleanka u šinjelu, mati srpske siročadi, uzor, zaboravljeni junak.

"Milunka je simbol herojstva sa devet ljutih rana zbog želje da Srbija bude slobodna, žena ratnik kojoj se divi vasceli svet", rekao je Nikolić.

Ukazujući da je Milunka Savić, na putu do Aleje velikana i uz vojne počasti, još jednom prošla pored svog vrhovnog komandanta Radomira Putnika, Nikolić je poručio "Neka je večna slava Milunki Savić i junacima Velikog rata".

PATRIJARH: VELIKA ŽRTVA ZA SLOBODU NARODA

Patrijarh srpski Irinej poručio je danas da je srpska heroina Milunka Savić žrtvovala sebe bez ostatka, doživela i snosila sve teškoće rata i stradanja i dočekala ono za šta se i borila - slobodu srpskog naroda.

Patrijarh se, posle parostosa zahvalio Vladi Srbije na tom "svetom delu".

"Ovo sveto delo ne bi bilo završeno ni savršeno ako bi se samo na ovome poštovanje prema njoj završilo. To ne bi bilo dovoljno ako ne bi ušlo u školske udžbenike i istoriju kao primer koji svetli u ovom vremenu konfuznom, tragičnom i nesretnom", rekao je patrijarh.

Kako je naglasio, reč je o srpskoj heroni koja je jedinstvena ne samo u našem svetu i vremenu, nego i antičkom zbog hrabrosti i rodoljublja koje je pokazala, ali to se moglo i očekviati od Milunke, rođene na tlu Nemanjića.

"Niko nije tako shvatio ili malo je onih koji su tako shvatili odnos prema otačestvu, veri i svemu onome što se srpski zove", ukazao je patrijarh.

Podsećajući na život Milunke, patrijarh je rekao da da je u trenutku kada je videla da se "sve diglo na Srbiju" uzela puška da ratuje, ali ne zbog rata i ubijanja, već radi odbrane.

"Posle velikog napora uspela je da uđe u sastav srpske vojske i pokazala je čudno herojstvo svojstveno najvećim herojima naše istorije", rekao je patrijarh, navodeći da je poslata u bombaško odeljenje "gde život visi o koncu", ali da ona nije mislila na svoj život, već na svoju otadžbinu i srpski narod kojeg je trebalo braniti po cenu života.

"Tako je slavna Milunka žrtvovala sebe bez ostatka, doživela i snosila sve teškoće rata i stradanja i dočekala ono što je želela i za šta se borila - dočekala je slobodu srpskog naroda. Srpski vojnik je sačuvao slobodu svog naroda da mu se svet divio, a šta ga je gonilo? Ljubav prema otadžbini, prema svetinjama našim, svetom tlu našem, koje je godinama i vekovima zalivano krvlju, počev od Kosova do dnanašnjih dana", naglasio je patrijarh.

Od toga, kako je istakao, nema veće žrtve, ali ni veće vrednosti, a tako je Milunka zadivlila ne smao naše vojskovođe i vojnike, već i ceo svet.

I posle rata činila je velika dela, pa je tako, pored jedne svoje kćerke, usvojila još tri, a veliki broj dece je prošao kroz njenu kuću koje je školovala, podsetio je patrijarh.

Ukazujući da je sahranjena bez pompe, ona je istakao da prave vrednosti kad tad "prosijaju".

"Neka je večna slava Milunki Savić", rekao je patrijarh.

POČAST POSLE 40 GODINA

Nakon četrdeset godina, posmrtni ostaci Milunke Savić tako su danas preneti u Aleju velikana na Novom groblju u Beogradu.

Potpukovnik Ivan Mijatović, načelnik Vojnog muzeja, kaže da je Milunka srpska "heroina koja je za života poređena sa Jovankom Orleankom".

"Međutim, moralo je da prođe 40 godina od njene smrti da bismo, na jedan svečani način ispratili njene posmrtne ostatke tamo gde je zaista i zaslužila, u Aleju velikana na Novom groblju", rekao je Mijatović sinoć, gostujući u Dnevniku RTS-a.

Milunka Savić je nosilac Karađorđeve zvezde s mačevima, ali i francuske Legije časti 4. i 5. stepena.

"Milunka Savić ne samo da je puno odlikovana, ona je i najodlikovanija žena, prema našim saznanjima, u svetu. Nosilac je i Obilićeve medalje za hrabrost, a francuski orden legije časti, francuski ratni krst, govori da je ona bila cenjena kao vojnik", istakao je Mijatović.

"Ušla je i u red Vitezova legije časti i to dovoljno govori o značaju", kaže Mijatović i naglašava da svaki vojnik koji na svojim grudima nosi jedno od takvih odlikovanja, može sa ponosom da kaže da je to zaslužio u ratu.

Mijatović je rekao i da će vreme pokazati zašto Milunka nije pre 40 godina sahranjena u Aleji velikana.

"Na inicijativu Istorijskog muzeja Srbije, i uz pomoć potomaka Milunke Savić i uz pomoć Grada Beograda, Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture, SPC, Ministarstva odbrane, i pod pokroviteljstvom predsednika Srbije, posmrtni ostaci biće odneti tamo gde je zaslužila", zaključio je Mijatović.