"Očigledno je na delu pokušaj manipulacije i prenošenja ove vesti na način kako bi se zbunila javnost i opravdalo nezakonito ponašanje i postupanje", rekao je Stanković za Agenciju Beta.

U pisanoj izjavi se navodi da je neko pokušao da prokrijumčari više od 6.000 udžbenika na albanskom jeziku i podeli ih deci od prvog do četvrog razreda osnovne škole, te su knjige oduzete jer je prekršen zakon, a nije postojala nikakva prateća dokumentacija.

"Nadležni državni organi radili su svoj posao u skladu sa zakonom i nisu vršili 'torturu' - kako su preneli pojedini mediji. Istina je da su pripadnici policije i inspektori za privredni kriminal iz Vranja iPreševa obavljali istražne radnje, po nalogu zamenika javnog tužioca koji je pokrenuo postupak utvrđivanja činjenica vezanih za nelegalno unošenje knjiga", dodao je Stanković.

Naveo je da je na licu mesta utvrđeno da o unošenju knjiga ne postoji nikakva prateća dokumentacija, kao i da nema imena osoba koja su dopremile knjige.

"Takođe, policijski inspektori nisu se ni na koji način bavili sadržajem udžbenika", istakao je Stanković.

Šef Koordinacionog tela je objasnio da postoji zakonska procedura kojom je dozvoljen - na osnovu predloga Nacionalnog saveta Albanaca, a nakon provera i odobrenja Ministarstva prosvete - legalan uvoz i korišćenje udžbenika na jeziku manjine.

Tako je, do sada, Ministarstvo prosvete odobrilo 88 udžbenika i radnih svesaka na albanskom jeziku za osnovce u Preševu, Bujanovcu i Medveđi.

"O događaju u selu Rajince i oduzimanju udžbenika, obavestili smo OEBS i međunarodnu zajednicu. Mnogo puta sam rekao, a reći ću opet: Ustav i zakoni ove zemlje i međunarodne konvencije o nacionalnim manjinama se moraju poštovati, i isti su za sve građane Srbije, pa tako i za pripadnike albanske manjine", izjavio je Stanković.

Prištinska štampa prenosi da je Vlada Kosova oduzimanje školskih  knjiga na albanskom ocenila kao neprihvatljivo, i najavila da će to pitanje biti pokrenuto u Briselu i kod međunarodnih zvaničnika.