Biće u formi testa, klasifikacionog karaktera, radiće se dva sata, i nosiće 60 poena.

Jedan deo pitanja odnosiće se na pitanja kulture i arhitekture, a drugi deo će se odnositi na razumevanje i logičko zaključivanje.

U narednu školsku godinu Arhitektonski fakultet upisaće oko 300 brucoša, od toga će se dve trećine školovati o trošku države. Buduće arhitekte moći će da biraju da li će na integrisane ili na osnovne studije.

Prijemni ispit će biti jeftiniji nego prethodnih godina i imaće sasvim drugačiju formu.

"Namera je da se svima pruži ista šansa i da se znatno smanje troškovi pripreme i cena polaganja prijemnog ispita", kaže za RTS dekan Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić.

Đokić ističe da neće biti potrebno spremati prijemni godinu dana unapred. Podsetio je da su se do sada studenti spremali godinu dana odlazeći u pripremnu školu na fakultetu ili u druge škole.

"Tako su godinu dana na neki način pokušavali da se pripreme, da bi mi posle godinu dana priprema ustanovljavali njihovu sposobnost i njihov talenat za arhitekturu", objasnio je Đokić.

Dekan Arhitektonskog fakulteta ističe da rezultati koji su ti studenti postizali nisu bili adekvatni.

"Mi smo dobijali samo studente koji su bili nabildovani tim načinom crtanja ili načinom pravljenja modela", kaže Đokić.

I srednjoškolci su zadovoljni predstvaljenim programom. Slaviša Belac iz Arhitektonske škole u Beogradu kaže da je logično da će da nastavi da se bavi arhitekturom.

"Došao sam da vidim o čemu se radi baš zbog promene prijemnog. Dekan je lepo objasnio iz čega se sastoji ova ideja sa prijemnim", ističe učenik Slaviša Belac.

Učenik iste škole Pavle Nikolić smatra da je novi način polaganja prijemnog praktičniji i logičniji.

Dekan Vladan Đokić veruje da će Arhitektonski fakultet postati otvoreniji za sve kategorije stanovništva.

"Svako će moći da se oproba sa svojim iskonskim talentom, a ne sa svojim talentom i spremnošću koja se pripremala godinu dana",  zaključuje Đokić.