• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Beogradska Šesta gimnazija slavi 80 godina

Izvor Tanjug

Svečanom akademijom u čijoj organizaciji su učestvovali sadašnji i bivši đaci škole Šesta beogradska gimnazija obeležila je večeras 80 godina postojanja.

Na svečanosti u sali gimanzije premijerno je prikazan dokumentarni film reditelja Vlade Aleksića o istorijatu gimnazije, a prvi put je izvedena i himna škole, koju je otpevao Dejan Cukić, na tekst Vlade Aleksića, po kompoziciji Dušan Dude Bezuhe, koji su inače sva trojica bivši učenici škole.

Program su vodili glumci Jelica Sretenović i Ivan Bekjarev, koji su, takođe, nekada bili u njenim klupama, a u svečanom delu ušestvovao je i hor jedne od najvećih gimnazija sa 1.100 đaka u 36 odeljenja.

Svečanosti su prisustvovali i članovi novoosnovanog udruženja "Šesta", koje okuplja bivše đake i profesore, predstavnici opštine Zvezdara, Ministarstva prosvete, akademici...

Direktor gimnazije Rade Zejak najavio je da će 27. januara naredne godine biti objavljena monografija o istoriji škole, koju je od 1937. do 1941. pohađao i patrijarh Pavle.

Ukazom ministra prosvete Kraljevine Jugoslavije, 19. oktobra 1933. godine osnovana je Šesta muška gimnazija, kao ''Nepotpuna muška realna gimnazija''.

Prve godine imala je 286 učenika u 12 odeljenja.

Sedište gimnazije bilo je najpre u Ulici vojvode Dragomira, a od 1935. godine u Ulici kralja Aleksandra. U Ulici Milana Rakića, gde se danas nalazi škola, temelji za novu zgradu udareni su 14. maja 1939. godine.

Kamen temeljac položio je ministar prosvete Stevan Ćirić, a direktor škole Stanislav Vulić, izdao je povelju sa porukom ''Svetlost, znanje, život''.

Zgrada je dovršena 1942. godine, a posle Drugog svetskog rata zgradu su koristile dve gimnazije, Šesta muška i Treća ženska gimnazija.

Godine 1950. gimnazije su postale mešovite i dobile nazive: Sedma i Deveta beogradska gimnazija, koje su iste godine spojene u jednu, Šestu beogradsku gimnaziju.

Od 1941. do 1945. godine oko 200 učenika učestvovalo je u ratu protiv okupatora. Na spomen ploči u školi nalaze se imena 56 poginulih učenika.

Bivši đaci zvezdarske škole su Ružica Sokić, Rada Đuričin, Olga Stanisavljević, Ivan Bekjarev..., a hor škole pod rukovodstvom vajara Dragutina Spasića dobio je Oktobarsku nagradu grada Beograda.

Na raznim sportskim takmičenjima učenici su osvojili oko 40 pehara, od kojih je veći deo izgoreo u požaru u školi 16. oktobra 1964. godine zajedno sa umetničkim slikama i drugim vrednim materijalom i dokumentima.

Godine 1965. škola je prva u državi uvela petodnevnu nastavnu nedelju, a 1964. godine, prilozima učenika i nekih radnih organizacija kao i prilogom opštine Zvezdara, podignut je spomenik učenicima palim u ratu 1941-1945.

Škola je odlikovana Ordenom zasluga za narod i dobitnik je Oktobarske nagrade ''Dositej Obradović''.

Godine 2003. postala je članica UNESCO škola.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image