Mihajlović je rekao da su najodgovorniji bili Milorad Ulemek Legija, Dušan Maričić Gumar, Dušan Spasojević i Ljubiša Buha Čume,

U nastavku suđenje osmorici pripadnika rasformirane JSO, optuženih za oružanu oružanu pobunu 2001. godine, Mihajlović je posvedočio da je jedinica zloupotrebljena i da su za njenu pobunu najodgovorniji tada već penzionisani, ali ipak faktički komadant JSO, Milorad Ulemek Legija, i tada formalni komadant Dušan Maričić Gumar.

Kao "pokrovitelje" pobune okarakterisao je ubijenog vođu "zemunskog klana" Dušana Spasojevića i kasnijeg svedoka saradnika tužilaštva Ljubišu Buhu Čumeta.

"To je četvorka koja je vodila celu tu priču, a jedinica je zloupotrebljena. Imao sam informacije da se većina pripadnika ne slaže sa komandom, ali oni se nisu pitali i bili su kao neka vrsta roblja", rekao je Mihajlović, navodeći da hapšenje braće Banović nije pravi razlog pobune, kako je to saopštila JSO, ali nije naveo koji jeste bio razlog.

Prema njegovim rečima, MUP je ocenio ponašanje JSO kao oružanu pobunu jedinice koja je trebalo da bude najlojalnija Vladi i državi, a njene ciljeve kao čisto političke.

Jedan od zahteva te jedinice da prekine protest bio je i njegova ostavka.

Mihajlović je detaljno svedočio i o događajima u sedištu JSO u Kuli, navodeći da čim mu je Maričić izneo razloge protesta, on je ponudio svoju ostavku.

"Ako je moja ostavka problem, imate je. Zbog mene se neće proliti ni kap krvi", citirao je sebe Mihajlović i naveo da je tada upozorio komandu JSO da je u problemu, jer je napravila oružanu pobunu protiv prve demokratske Vlade.

On im je, kako tvrdi, ukazao i da su otvorili "svoju ratnu sobu i tako dali dokaz (tadašnjog glavnoj haškoj tužiteljki) Karli del Ponte".

Mihajlović je naveo da je napisao sam ostavku, koju je međutim tadašnji funkcioner Demokratske stranke Čedomir Jovanovcić odmah pocepao, a posle su se, kako je posvedočio, dogovorili da o njegovoj ostavci odluči Vlada.

Bivši ministar policije je podsetio da je Vlada zaključula da je u pitanju "miran, na neki način opravdan protest, a ne oružana pobuna", i zaključio da je JSO na taj način praktično abolirana, odnosno oslobođena odgovornosti.

Tokom svedočenja ispričao je i da mu je posle izjava tadašnjeg predsednika SRJ Vojislava Koštunice, da svako protestvuje na njemu svojstven način, bilo jasno da neće biti dozvoljena upotreba vojske protiv JSO.

Ne navodeći imena, Mihajlović je rekao da je od njega traženo da se rasformira jedinica, ali da on na to nije pristao.

"Na mene je vršen pritisak da se JSO rasformira, ali nisam pristao. Znao sam koliko je teško stvoriti takvu jedinicu, a Srbiji je u tim uslovima trebala tako obučena formacija koje se ne bi postidele ni najveće države sveta", naveo je Mihajlović.

Suđenje će biti nastavljeno sutra.

Na optuženičkoj klupi su bivši komadanti JSO Milorad Ulemek, Zvezdan Jovanović i Dušan Maričić. Oni su dovedeni iz požarevačkog zatvora u kom izdržavaju maksimalne kazne zbog najtežih krivičnih dela, među kojima je i ubistvo premijera Zorana Djinđića.

Petorica optuženih Veselin Lečić, Dragoslav Krsmanović, Dragiša Radić, Vladimir Pocić i Mića Petraković došli su u sud sa slobode, pošto su pušteni iz pritvora krajem novembra 2012. godine.

Optuženima se stavlja se na teret izvršenje krivičnog dela oružana pobuna iz tada važećeg Krivičnog zakona SRJ.

U optužnici se navodi da je od 9. do 17. novembra 2001. godine JSO otkazala poslušnost komandi, povukla svoje pripadnike u centar u Kuli, prekinula komunikacije s komandom i u više navrata odbila zahteve načelnika resora, ministra unutrašnjih poslova i premijera Zorana Djinđića, da prekine sa pobunom.

Istovremeno, operativni deo Jedinice borbenim vozilima i naoružanim ljudstvom u dva navrata je blokirao autoput.

Prvi put je to učinjeno 10. novembra na autoputu Novi Sad-Subotica u blizini Vrbasa, a drugi put 12. novembra blokadom autoputa kroz Beograd kod Sava centra.

Na taj način je, kako se navodi u optužnici, vrlo jasno iskazana spremnost Jedinice za primenu nasilja ukoliko se ne prihvate njeni ultimativni zahtevi za smenu tadašnjeg ministra policije Dušana Mihajlovića, načelnika resora DB-a Gorana Petrovića i njegovog zamenika Zorana Mijatovića.

Takvim postupanjem Jedinice, bili su neposredno ugroženi bezbednost i ustavni poredak zemlje, navodi se u optužnici.
Protest JSO je prekinut nakon što su Petrović i Mijatović podneli ostavke, dok Mihajlović to nije učinio.