• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Agencija: "Više nemamo mafijašku državu, ali..."

Izvor MONDO/Agencije

U Agenciji za borbu protiv korupcije su zadovoljni su trenutnim odnosom države prema borbi protiv korupcije, aktuelnim preko 24 za EU sporne privatizacije, ali tek očekuju dokaz posvećenosti provođenjem sistemskih promena.

Direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Tatjana Babić izjavila je danas da je uloženi trud u rasvetljavanju 24 sporne privatizacije dao rezultate i da predstavlja korak napred u institucionalnoj borbi protiv korupcije.

''Svakako je korak napred i budi nadu u preokret aktuelnog trenutka na bolje'', rekla je Tanjugu Babićeva.

Ona je navela da je okončanje istraga u slučajevima spornih privatizacija, za koje se odmah po dolasku na funkciju založio prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić, dobar primer kako treba da se ide napred u institucionalnoj borbi protiv korupcije.

''Lična energija i uloženi trud svakog pojedinca u instituciji koji je dao svoj doprinos, radeći svoj posao da se ove istrage okončaju, može i treba da budu primer kako treba pristupati problemu koji je problem svih nas'', rekla je Babić.

Prema njenim recima, rezultati koji su predstavljeni na današnjoj konferenciji pokazali su da je uloženi trud dao rezultate, da su poslovi u okviru istraga spornih privatizacija okončani, ali da je sada važno da se taj rezultat finalizuje daljim radom svih institucija koje su u lancu te borbe.

Ona je navela i da nije slučajno da EU ocekuje da pitanje 24 sporne privatizacije bude razrešeno upravo u okviru poglavlja koje se odnosi na vladavinu prava.

''Važno je da ti slučajevi budu rešeni, jer Srbija jednom za svagda mora da skine sa sebe oznaku zemlje bez zakona'', rekla je Babić.

Direktorka Agencije je istakla i da je ta institucija dala svoj značajni doprinos u opštem stremljenju da se suzbije korupcija.

''Svoj posao smo obavljali bez izuzetaka. Ove godine smo podneli tri puta više prekršajnih i krivičnih prijava nego u prethodne dve godine,  kojima su obuhvaćeni i pojedini funkcioneri na visokim funkcijama, ali i političke stranke koje su propustile da podnesu svoje godišnje izveštaje o finansijskom poslovanju i da odgovore na pitanje koliko su potrošile para u izbornoj kampanji'', rekla je Babićeva.

Član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije, profesor Fakulteta političkih nauka Zoran Stojiljković izjavio je danas da je početak raspleta 24 slučaja spornih privatizacija pokazao da neki koruptivni modeli u Srbiji više nisu mogući.

"Moj trenutni utisak je osećaj relaksiranosti i olakšanja zbog toga što više nemamo mafijašku državu i što, nakon četvrt veka u sistemu dezorganizovanih i slabih institucija i države zarobljene u koruptivne šeme koje su stvarale kriminalne grupe u sprezi sa političkim strukturama, dolazimo u situaciju kada taj aranžman više nije siguran i moguć", izjavio je Stojiljković Tanjugu.

On je objasnio da je današnja konferencija za novinare povodom završetka predistražnih radnji u 24 predmeta ipak samo ohrabrujuć čin i da ga treba ocenjivati onda kada se vidi epilog i spremnost države da se slično postupanje spreči u budućnosti.

Kako bi se koruptivna pozicija političke elite iskorenila, mora se, prema Stojiljkovićevim rečima, uvesti izborni sistem u kojem će onaj koji je izabran zavisiti od volje birača a ne od partijske oligarhije i ograničiti raspodela političkog plena i razmeštanje partijskih komesara po javnim preduzećima.

"Četvrt veka Srbijom vlada politička elita koja je zaposela čitav prostor i preko javnih preduzeća i procesa privatizacije pravi monopol i drži stanovnike u pokornosti time što nema zaposlenja u ovoj siromašnoj zemlji bez partijske podrške", upozorio je Stojiljković.

On je izrazio bojazan da će se za pojedine "barone privatizacije" ispostaviti da su delovali po zakonu, ali po zakonima koje su sami stvorili kako bi od njih korist mogli da imaju privilegovani.

"Čini se sada da će neki od privrednika, i to krupnih, doći pod sankcije pod uslovom da se pokaže da ima propusta. Ali šta ako angažuju timove pravnika i konsultanata i pokažu da su samo koristili zakone koji su napravljeni da bi im bili pogodni i da li ćemo onda pozvati na odgovorost političare koji su to omogućili", rekao je Stojiljković.

Kako je istakao, sama pozicija Agencije za privatizaciju, koja je mogla i da prodaje i da kontroliše prodaju, u suštini je bila koruptivna, i možda će ljudi koji su upravljali tim sistemom proći ipak samo sa moralnom i političkom odgovornošću.

"Međutim, posle današnje konferencije za novinare, uz sve moje rezerve i želje da testiram ovu vrstu opredeljenja, mora se priznati da je ovo situacija u kojoj više niko neće biti apsolutno siguran i ušemljen", zaključio je Stojiljković.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

EVROPA

DOBRO JE DA NAS UPOZORILA EZ, JER MADA KOD NAS SVI ODLICNO RADE, DESAVAJU SE PROPUSTI. I NEOBICNO, SVI PRIMETE DA SU ONI PRETHODNI LOSE RADILI, VARALI I KRALI. PRI TOME NIKO NE VRACA NITI NADOKNADJUJE NI UKRADENO NI UPROPASCENO A NAROD TO DEEBEEEELO PlACA!

Misa

Kome vise trebaju te magle za primanje plata-tzv.agencije,sve ih treba razjuriti a pogotovo tzv.sindikate!

Sava

Interesuje me sta bi rekla Verica Barac....

special image