On je oceno da je današnji sastanak sa sindikatima i Unijom poslodavaca početak novog socijalnog dijaloga.

Ministar spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić izjavio je danas da će nacrt izmena Zakona o radu biti gotov do 1. maja, a usvajanje tog zakona očekuje se do kraja juna.

Nova radna grupa koja će pripremeti izmene Zakona o radu ili novi zakon sastaće se u ponedeljak, 3. februara, rekao je Ljajić novinarima u Vladi Srbije posle sastanka s predstavnicima dva reprezentativna sindikata i Unije poslodavaca Srbije.

Sastanku su prisustvovali prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučcić, predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović, predsednik Ujedinjenih granskih sindikata "Nezavisnost" Branislav Čanak i predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković.

Ljajić je rekao da će jednom u 15 dana biti praćena realizacija onog što radna grupa bude radila sa ciljem da se da impuls tom procesu kako bi planirana dinamika bila i ostvarena.

Predstavnici dva reprezentativna sindikata i Unije poslodavaca su istakli da se nadaju da će novine u Zakonu o radu biti u interesu I radnika i poslodavaca.

Predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković je izrazio zadovoljstvo što se vrlo odlučno i praktično krenulo ponovo tripartitno o izmenama ili možda izradi potpuno novog zakona o radu.

"Unija poslodavaca će pokušati da da svoj pun doprinos i mi se ovog puta nadamo da ćemo dobiti jedan zakon koji će sa jedne strane da uvaži sve naše realnosti, a sa druge strane da bude okrenut ka Evropi", rekao je on.

Atanacković je izrazio nadu da će Srbija dobiti zakon o radu koji će prihvatiti i strani investitori i svi ostali kao značajno bolji zakon koji uređuje svet rada i svet kapitala.

Predsednik SSSS Ljubisav Orbović izjavio je da zahtevi sindikata da se povuče Nacrt izmena Zakona o radu nisu imali cilj da se zaustave reforme, već da da se u razgovorima socijalnih partnera dođe do
kvalitetnih i dobrih rešenja.

"To je već i pokazano danas spremnošću svih partnera da već od ponedeljka uđemo u izradu novog zakoan o radu, koji će biti prihvatljiv za sve strane, koliko je to moguće izvesti", rekao je on.

Orbović je istakao da će sindikati uzeti aktivno učesće u radu radne grupe i pokazati da su konstruktivni i da postoji mogućnost da se dođe do zajedničkog rešenja.

Predsednik Ujedinjenih granskih sindikata "Nezavisnost" Branislav Čanak ocenio je da je današnji sastanak i dogovor sa vladom i poslodavcima "vrlo, vrlo ohabrujući".

"Ovo nije niti ustupak poslodavcima, niti ustupak sindikatima. Ovo vidim kao strateško okretanje ka neophodnoj racionalizaciji nacionalnih ciljeva i sigiran sam da ćemo tim putem dalje stići nego što smo na putavima kojima smo do sada lutali stići", rekao je Čanak.

Prethodna radna grupa je, bez učešća reprezentativnih sindikata, pripremila Nacrt izmena i dopuna Zakona o radu koji je bio u javnoj raspravi od 18. decembra do 10. januara.

Predloženim izmenama Zakona o radu nisu bili zadovoljni skoro svi sindikati u Srbiji, pa je 20. januara na sastanku premijera Srbije Ivice Dačića i prvog protpredsednika Aleksandara Vučića s predstavnicima reprezentativih sindikata i Unije poslodvaca odlučeno da se ponovo razmatraju izmene radnog zakonodavstva.

Sindikati su 23. januara organizovali u preduzećima i ustanovama u Srbiji jednosatni štrajk kao upozorenje da se ubuduće nijedan zakon koji se odnosi na uslove rada i prava radnika ne može menjati bez dogovora s njima.

Dačić je delegaciji sindikata koji su Beogradu 24. Januara organizovali protest obećao da će Socijalno-ekonomski savet ponovo razmatrati i izmene zakona o stečaju i privatizaciji, iako su predlozi tih zakona već u skupštinskoj proceduri.

Izmene zakona o radu, stečaju i privatizaciji, kako je ranije najavljivano, trebalo je da budu usvojene najkasnije do kraja januara ove godine.