Marko Mišković negirao je u svojoj odbrani navode optužnice odgovarajući na pitanja tužioca i branilaca ostalih optuženih, jednako kao što je svedočio juče Milo Đurašković.
Mišković mlađi je istakao da odluku o prodaji akcija u putarskim preduzećima 2008. godine nije doneo on, već njegov otac.
Takođe je naveo da on nije odlučio da se osnuje preduzeće 'Mera' i da je za to preduzeće, koje je u njegovom vlasništvu, saznao kasnije.
Mišković mlađi je rekao da nije vlasnik firme Mera invest u Srbiji, koja je, prema optužnici, ostvarila protivpravnu imovinsku korist prodajom akcija Nibes korporaciji drugooptuženog Mila Đuraškovića.
Takođe je rekao da nije učestvovao u ovom prenošenju akcija čija je vrednost, smatra Tužilaštvo, protivzakonito uvećana u dogovoru sa Đuraškovićem.
Prema njegovim rečima iz ranijeg dela odbrane, odluku o dokapitalizaciji Preduzeća za puteve Niš, a zatim prodaji akcija firmi Đuraškovića doneo je njegov otac.
On je rekao, odgovarajući na pitanja zamenika tužioca Tamare Ristić, da je vlasnik srpske Mere "takozvana srpska Mera sa Kipra", čiji je vlasnik treća firma u kojoj "misli da on ima sto posto akcija, ali nema uvid u to".
Na pitanje predsednika sudskog veća Vladimira Vučinića kako je moguće da to ne zna, odgovorio je da je možda potpisao neki akt, ali da je bio klinac i da ga te stvari nisu interesovale.
Kako je dodao, kad vam roditelji daju nešto da potpišete to i uradite i ne obraćate pažnju.
On je, na pitanje tužilaštva da li je donosio neke odluke, rekao da su se one odnosile na davanje novca nekim fudbalskim klubovima kao sto je Crvena zvezda i Napredak.
Mišković je više puta u odbrani rekao da ga putarska preduzeća nisu interesovala već samo sport i filmska producija.
IZJAVU DAO I DIREKTOR ŠERA
U nastavku suđenja optuženima za malverzacije u putarskim preduzećima danas je svoju odbranu počeo da iznosi i generalni direktor korporacije Šer, Risto Ristić koji je negirao krivicu.
Korporacija Šer je u vlasništvu optuženog vlasnika Nibens grupe Mila Đuraškovića.
Ristić je pred sudom negirao navode optužnice i istakao da je uvek radio u skladu sa zakonom.
"Moja zaduženja su bila uglavnom komercijalna, u vlasničku strukturu preduzeća nisam ulazio, niti me je to znaimalo", rekao je Ristić.
On je kazao da ga optužnica tereti da je sa umišljajem pomogao Đuraškoviću i vlasniku Delte Miroslavu Miškoviću da u skladu sa njihovim dogovorom, a na štetu putarskih preduzeća, ostvare protivpravnu imovinsku korist i naglasio da je to "nemoguće, jer nije znao ni za kakav dogovor".
"Sve odluke koje sam donosio, verovao sam da su zakonite i u korist kompanije", dodao je Ristić.
U optužnici Tužilaštva za organizovani kriminal navodi se da je kompanija Šer ostvarila protivpravnu imovinsku korist od 829.170.448 dinara prilikom prenosa osnivačkih prava i sticanja od preduzeća za puteve Niš.
U jednom trenutku, Ristić je kazao da mu je ponuđeno mito kada je davao izjavu u istrazi u policiji 2011. godine.
Po njegovim rečima, policajac mu je rekao da "svako ima svoju cenu" i zatražio od njega da potpiše unapred napisanu izjavu.
OPTUŽNICA MIŠKOVIĆIMA I OSTALIMA
Proces iz sudnice prate domaći kao i strani posmatrači kojima je obezbeđen prevod o trošku vlasnika Delta holdinga, po odobrenju suda, a njihovo prisustvo očekuje se i u nastavku procesa.
Miroslav Mišković je krajem decembra završio izlaganje svoje odbrane i tada je tvrdio da njegov sin nema nikave veze sa putarskim preduzećima niti da su ga ona interesovala.
Oni su prema tvrdnjama starijeg Miškovića u taj posao ušli kao čisti finansijski investitori da bi zaradili novac.
Sudsko veće Specijalnog suda odbilo je danas kao neosnovan predlog vlasnika Delta holdinga Miroslava Miškovića da mu zameni jemstvo od 12 miliona evra u gotovini, hipotekama na nepokretnostima u istoj visini, a Mišković je rekao da su mu u Univerzal banci "bila zarobljena" dva miliona evra, koja su mu propala i najavio da će zbog toga tužiti državu.
Miroslavu i Marku Miškoviću i Milu Đuraškoviću na teret se stavljaju krivična dela zloupotreba položaja odgovornog lica u saizvršilaštvu i poreska utaja. Za oba dela zakonom je zaprećena kazna do 10 godina zatvora.
Optužnica obuhvata i Rista Ristića, Milutina Gaševića, Zorana Mihailovića, Dejana Jevtića, Zdravka Raša i Predraga Filipovića koji se terete za pomaganje u izvršenje krivičnog dela zloupotreba položaja odgovornog lica.
Živojin Petrović i Jadranka Bardić optuženi su za krivično delo poreska utaja.
Svi optuženi su u istrazi kao i na početku sudenja u izjašnjavanju o krivici negirali da su izvršili krivična dela za koja se terete.
Vlasnik Delta holdinga pušten je 23. jula iz pritvora, koji mu je zamenjen jemstvom od 12 milona evra u dinarskoj protivvrednosti, a koje je uplatila njegova kompanija da bi se branio sa slobode.
Miškoviću je privremeno oduzet pasoš i određena mera zabrane napuštanja boravišta, uz obavezu javljanja Policijskoj upravi za grad Beograd - PS Savski venac, svakog prvog radnog dana u mesecu.
Ista ova mera predviđena je i za njegovog sina Marka, kome je 7. oktobra ukinut kućni pritvor za jemstvo hipotekom na lokal vrenosti 3,2 miliona evra. Đurašković je nedavno položio jemstvo od 3.7 miliona evra u nekretninama posle čega mu je
Biće proglašen Dan žalosti u Srbiji zbog masakra na Cetinju: Vlada sutra donosi odluku
"Oni tuku, a sudije ne sviraju faulove, nemoguće je pobediti!": Trinkijeri pobesneo posle poraza u Evroligi
"Željko nam je pokazao snimak i to je preokrenulo sezonu": Džouns za MONDO otkrio detalje sa sastanka Partizana
Partizan pregazio Makabi u Beogradskoj areni! Demonstracija moći crno-belih u Evroligi, pao klupski rekord!
Šok! Đoković izgubio od 293. tenisera sveta: Novak bespomoćan, ništa nije mogao Amerikancu!