Uprava je apelovala na sve sopstvenike i korisnike šuma da do polovine aprila 2014. godine sprovode mehaničke mere suzbijanja kako bi se zaštitile šume, voćnjaci i ostale poljoprivredne kulture.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je prošle godine osnovalo posebnu radnu grupu za praćenje gradacije ovog štetnog insekta.

Prema podacima ovog tela, u 2013. površina pod napadom gubara iznosila je 175.000 hektara.
Kako u 2013. nije sprovedeno avio-tretiranje gubara, na 65.958 hektara došlo je do totalnog golobrsta, dok je sa različitim stepenom oštećenja lisne mase evidentirano 64.167 hektara šuma, navedeno je u saopštenju Ministarstva poljoprivrede.

Zahvaljujući mehaničkom skidanju legla jaja bez oštećenja lisne mase je bilo 44.875 hektara.
U 2014, prema podacima Uprave za šume, pod napadom gubara nalazi se 342.790 hektara.

Novoformirana Stručna radna grupa za sprovođenje aktivnosti suzbijanja gubara u Srbiji pozvala je na akciju zaprašivanja ovog insekta iz aviona na površini od najmanje 65.500 hektara državnih šuma i šuma sopstvenika koje su u kompleksu državnih šuma, kao i mehaničko uklanjanje i uništavanje jajnih legala na 30.000 hektara šuma.

Za akciju zaprašivanja gubara insekcitidom iz aviona Uprava za šume obezbedila je deo finansijskih sredstava dok Vlada Srbije preduzima sve neophodne mere kako bi obezbedila preostala sredstva. Akcija bi se sprovodila tokom aprila i maja ove godine na teritoriji Srbije.

Insekticid, napominju u Ministarstvu, obezbeđuje dugoročnu zaštitu, nije otrovan za ljude, životinje (posebno pčele), zemljišnu faunu i vodene organizme, odnosno ne remeti biocenološku ravnotežu.

Insekt gubar (Lymantria dispar L.) najveća je štetočina lišćarskih šuma i voćnjaka, a u godinama prenamnoženja i sveg bilja koje mu je dostupno. Glavna karakteristika ove štetočine je pojava cikličnog prenamnoženja (gradacije).

U periodu od 1862. godine od kad se prati na području Republike do danas bilo je 17 registrovanih gradacija.

Karakteristično je da s proleća larve (gusenice) ovog insekta započinju brst lisne mase, što dovodi do gubitka prirasta, slabljenja vitalnosti stabala, ulančavanja šteta, i sušenja šuma na velikim površinama.