On je naveo da bi održavanje skupa bila pozitivna poruka iz Srbije celom svetu.

"Ja bih da ohrabrim Vladu i Grad da organizuju miran skup, da ga obezbede i pošalju jasnu poruku svim ljudima koji žele da koriste jezik pretnje i nasilja da je takvo ponašanje neprihvatljivo", rekao je on.

Upitan da li bi eventualna odluka na političkom vrhu da se Parada ponosa ne održi bila loš signal, Devenport je odgovorio da postoji prilika i mogućnost da se pošalje pozitivan signal da je takav skup u Beogradu moguć i da može da se organizuje na miran način.

"To je jedna veoma bitna prilika", rekao je Devenport.

On je zaključio da je organizovanje mirne parade u centru Beograda poslalo veoma pozitivnu poruku celom svetu.

Devenport je ocenio i da Srbija kao zemlja kandidat za članstvo u Uniju mora da nađe pravu meru u promovisanju svojih interesa i odao priznanje u dosadašnjem procesu pregovaranja na tehničkom nivou sa Briselom.

"Proces pregovora u tehničkom smislu je krenuo jako dobro i šefu pregovaračkog tima i celom timu treba odati priznanje za ono što je do sada urađeno", rekao je Devenport na skupu "Kako unaprediti imidž Srbije tokom pregovora o članstvu - Da li lobiranje pomaže?''

On je podsetio da je skrining završen za sedam poglavlja i da će do kraja juna biti urađeno za poglavlje 32 i 18.

"Biće ovo mukotrpan rad, ali važno je da postoji snažna politička volja da se stigne do kraja cilja", rekao je ambasador EU i podvukao da Srbija može da računa na podršku Brisela u procesu pregovaranja u finaisjakom, tehničkom i svakom drugom pogledu.

On je naveo da se ta podrška najbolje oslikava nedavnim posetama Beogradu evropskog komesera za proširenje Štefana Filea, koji je srpskim vlastima poručio da moraju da se fokusiraju na tri prioriteta - dobro ekonomsko upravljanje, vladavinu prava i regionalnu saradnju, uključujući primenu Briselskog sporazuma.

"Brojni su izazovi pred Srbijom za ostvarenje ova tri cilja i neophodno je da se vlasti usresrede, jer će to tražiti i puno ulaganja kako bi se izmenili propisi u ključnim oblastima", rekao je Devenport i dodao da pred Srbijom "nije prazna tabla već pun dnevni red".

On je ocenio da je za Srbiju kao zemlju kandidata veoma važno da nađe pravu meru u promovisanju svojih interesa, naglašavajući da je za to potrebno prvo usaglasaiti viziju i uspostaviti kordinaciju kako u zemlji tako i u diplomatskoj mreži Srbije, za koju je rekao da mora da bude veoma profesionalna.

"Morate da ojačate svoje odnose sa svim državama članicama EU i uspostavite sve moguće kanale saradnje", poručio je Devenport. U tom kontekstu on je rekao da je lobiranje "jedna ogromna industrija" koja je od velikog značaja za kreiranje politike i donošenja odluka i da se zbog toga lobiranjem bave i države i privatne firme.

Devenport je naveo da u prilog tome govori nebrojano mnogo kompanija i pojedinca u Briselu koji se bave lobiranjem.

On je dodao da ne zna kada će doći do sledeće runde dijaloga Beograda i Prištine, ali da je najvažnije da postoji volja obe strane, kao i EU, da se dijalog nastavi.

"Želimo da se dijalog nastavi, implementacija Briselskog sporazuma se nastavlja i moraćemo zajedno da nastavimo ovaj posao, a EU je posvećena daljem toku tog jako bitnog procesa", kaže on.

Odgovarajući na pitanje, kako će neminovna pauza u dijalogu zbog parlamentarnih izbora na KiM uticati na dijalog i formiranje zajednice srpskih opština, Devenport je rekao da nije u mogućnosti da kaže kada će doći do sledeće runde dijaloga, ali je naglasio da do nje mora da dođe.

On je rekao da je bitno da se dijalog nastavio i tokom izborne kampenje u Srbiji kao i da se nastavlja primena briselskog sporazuma u različitim oblastima.

JOKSIMOVIĆ: UČINITI SVE DA BUDE PARADE

Ministarka bez portfelja zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović izjavila je danas da je važno da država učini sve što može kako bi Parada ponosa ove godine bila održana, kao i da će lično podržati njeno organizovanje.

"Očekujem da ćemo uspeti ove godine da to uradimo, ali ne mogu još precizno da kažem, jer nismo zvanično o tome razgovarali", rekla je Joksimović novinarima.

Ona je najavila i da će lično podržati organizovanje "Prajda" ističući da sama Nedelja ponosa nikad i nije bila problematična, već šetnja.

"Sigurno da je važno da učinimo sve što kao država možemo, da obezbedimo održavanje Parade ponosa", rekla je Joksimović napominjući da su započeti prvi koraci u razgovorima sa predstavnicma LGBT zajednice.

STOJANOVIĆ: SAD JE VIŠE VOLJE DA PRAJDA BUDE

Tokom narednih dana predstavnici organizacionog odbora Parade ponosa i važnih institucija u zemlji imaće niz sastanak povodom održavanja Prajda, najavio je danas član Organizacionog odbora Boban Stojanović dodajući da mu se, po do sada ukazanoj podršci, čini da ove godine postoji više volje da se ta manifestacija održi.

''Inteziviraćemo sastanke sa ljudima koji su važni i koji vode zemlju i institucije. Najave sastanak je sve više i zbog toga smo zadovoljni. Prvi put se, posle niza godina, dešava da nas zovu na sastanak, a ne da mi upućujemo na desetine poziva na koje se niko ne odaziva'', rekao je Stojanović Tanjugu ukazujući da sastanke nisu mogli ranije da održe zbog izbora i formiranja vlade.

On je istakao i da predstavnici Organizacionog odbora ovih dana imaju sastanke sa nezavisnim telima, kao i policijom koja je veoma važan faktor.

''I danas smo imali jedan od tih sastanaka kome su prisustvovale i druge LGBT organizacije tako da se tim pitanjem sada bavi i šira zajednica. Polako Prajd postaje ono što i treba da bude, a to je pitanje, odgovornosti i interesa celokupne zajednice i svih građana, a ne samo onih koji ga organizuju'', rekao je Stojanović.

On je istakao da veruje da to može da rezultira pozitivnim odgovom na ono što je najspornije, a to je održavanje Prajd šetnje.

Podsećajući da bi Nedelja ponosa 2014. trebalo da se održi od 19. maja do 1. juna zaključno sa šetnjom 31. maja, on je istakao da sve indicije pokazuju da se ka tome ide.

''Očekuju nas najrazličitije stvari - od edukativnih debata do žurki, ali i niza kulturnih događaja koji će Beograd učiniti svetom'', rekao je Stojanović dodajući da su dve nedelje festivala već pripremljene.

Na konstataciju da su održavanje prajda podržali, između ostalih, ministarka bez portfelja zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović i šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport, Stojanović je istakao da će se 1. juna znati šta ta podrška znači.

''Šta podrška znači znaćemo 1. juna, odnosno 31. maja kada Prajd prođe odnosno kada se desi ili ne. Tada ćemo znati šta su te reči značile i kako da ih tumačimo ubuduće'', rekao je Stojanović.

On je istakao da mu se ipak čini da ove godine postoji veća volja i da  inicijativa institucija govori, ako ništa drugo, o zainteresovanosti institucija i države da se bave tim problemom.

Kada su u pitanju stavovi Pokreta Dveri koji je najavio da će akivno raditi na tome da se "Parada ponosa" u Beogradu 31. maja ne održi,  Stojanović je istakao da je svaki stav koji ne ugrožava na najdirektniji način neku drugu grupu ili pojedinca dobrodošao.

''Ako hoćemo da budemo demokratska zemlja svako ima pravo da kaže šta misli, a država i njene institucije traba da sankcionišu razmišljanja ukoliko su protivna nekim zakonskim okvirima'', rekao je Stojanović dodajući da svaki prajd, pa i zabranjeni otvara temu o položaju LGBT osoba.