Najproduktivnija staništa gde je prisutna velika brojnost zečeva, poljskih jarebica, srneće divljači i fazanska gnezda su najviše pogođena, upravo u periodu intenzivne reprodukcije.

Bujični talas je na mnogim područjima razornom snagom odneo i uništio podmladak i oštetio matične fondove, navodi se u saopštenju i ističe da su lovačka udruženja u obavezi da evidentiraju i procene gubitke, koriguju i usklade planska dokumenta sa novonastalom situacijom.

Nakon povlačenja vode predstoji sanacija terena, primena zoohigijenskih mera, odnosno u saradnji sa veterinarskom inspekcijom pravilno uklanjanje leševa divljači.

U lovištima gde su zahvaćene velike površine neophodno je sačiniti i programe sanacije, kako u pogledu unapređenja staništa tako i unošenja žive divljači.

Sve ovo zahteva od lovačkih udruženja da se maksimalno angažuju kako bi ublažili katastrofalne posledice poplava, čime bi dali i ukupan doprinos prevazilaženju ovih nepredviđenih teškoća.

Lovački savez Srbije pružiće stručnu i savetodavnu pomoć u pogledu procene šteta u lovištu i izradi programa sanacije i revitalizacije lovišta ističe se u saopštenju i navodi da će lovci odvojiti i novčana sredstva namenjena za sanaciju i prevazilaženje prirodne katastrofe.