"Reč je o 2.000 domaćinstava po seoskim i gradskim Mesnim zajednicama i šteti na individualnim objektima, bez infrastrukture, mostova, bez poplavljenog poljoprivrednog zemljišta i družavnih objekata", rekao je on na sednici Štaba za vanredne situacije Jagodine.

Predsednik Skupštine grada Dragan Marković - Palma je zamolio građane za strpeljenje dok štete ne budu precizno utvrđene i dok se nalazi komisije ne usaglase sa procenama vlasnika objekata.

Marković je ocenio da je na području Jagodine i dalje najteža situacija u selu Rakitovo, oko pet kilomatra od Jagodine na levoj obali Velike Morave.

U Svilajncu probno tehnička voda

Načelnik Odeljenja za vanredne situacije MUP Srbije za Pomoravski okrug Goran Kušić, izjavio je Tanjugu u Jagodini da je u Svilajncu probno pustena tehnička voda.

Još je velika količina vode u dvorištima i u kućama i tamo su angažovane spasilačke jedinice Bugarske, Vojske Srbije i Vatrogasno spasilačke jedinice Srbije. Trebaće im sigurno još četiri do pet dana da se iscrpi voda, i sa leve strane lokalnog puta od reke Lugomor prebaci na desnu stranu prema koritu Velike Morave, ocenio je Marković.

On je istakao da je u toku saniranje poplavljenih objekata, uz napomenuo da će dezinfekcija, dezinskekcija i deratizacija početi čim to bude moguće.

Kada je reč o humanitarnoj pomoć ona stiže "sa svih strana" iz zemlje i inostranstva i redovno se distribura ugroženim domaćinstvima, istakao je Marković.

On je ocenio da donatore treba obavestiti da Jagodini više ne treba graderoba i od Crvenog krsta zatražio da pošalje izveštaj o tome šta fali od hrane i da se to prima, a sve ostalo šalje u druge poplavljene krajeve.