Rukovodilac fabrike "Energo zelana" Dejan Basarić gde je otpad uništen rekao je novinarima da je ta fabrika tokom vanredne situacije radila u tri smene i da je od 17. do 28. maja prerađeno oko 660 tona životinjskog otpada,  napomenuvši da ta količina obuhvata i 164 tone otpada iz Bosne i Hercegovine.

I dok je prerada životinjskog otpada nastalog tokom poplava u Srbiji gotovo okončana, kako je Basarić ukazao, iz BiH tek se očekuje intenzivnije dopremanje leševa životinja uginulih tokom poplava i hrana životinjskog porekla koja više nije za upotrebu.

Basarić je preneo da prema grubim procenama u BiH je tokom poplava nastalo ukupno od 1.000 do 1.500 tona životinjskog otpada.

Na konferenciji posle obilaska pogona, rečeno je i da bi tržišna cena posla prerade tog otpada iznosila oko 70.000 evra, kao i da je otpad nastao tokom poplava prerađen bez problema jer Energo zelena u u proseku prerađuje od 2.000 do 2.500 tona na mesečnom nivou u normalnim okolnostima.

Kapacitet prerade je do 150.000 tona životinjskog otpada godišnje, odnosno u pogonu može da se preradi 20 tona životinjskog otpada na sat.

Tom Hanson, direktor kompanije Grinvorks holding nv (Green Worx), koja je akcionar kompanije "Energo zelena", rekao je da je ta fabrika jedna od najznačajnijih belgijskih investicija u Srbiji, čija je inicijalna vrednost iznosila 21,5 miliona evra.

On je napomenuo da je Energo zelena trenutno jedina fabrika za neškodljivu preradu životinjskog otpada u Srbiji i regionu, koja u potpunosti posluje u skladu sa srpskim i zakonima EU.

Ambasador Belgije u Srbiji Leo Das rekao je da je ova belgijska investicija u Srbiju veoma značajna, jer doprinosi opštem razvoju srpske ekonomije, a pre svega zaštiti životne sredine.

On je izrazio zadovljstvo što je Energo zelena u proteklom periodu dala značajan doprinos u saniranju posledica poplava u Srbiji, tako što je učestvovala u uklanjanju i preradi opasnog životinjskog otpada.