"Iz neznanja se smatra da dosta ljudi strada od zmija otrovnica. Prema evidenciji zdravstvenih ustanova Crne Gore za pedesetogodišnji period od 1945. do 1995. registrovana su četiri smrtna slučaja usled ujeda zmija otrovnica.

Smrt je nastupila zbog neadekvatnog lečenja ili pogrešnog ponašanja žrtve po ujedu. Smrtni slučajevi su najčešći kod starijih osoba, osoba lošeg zdravstvenog stanja, a smrt može biti uzrokovana i zbog alergije na otrov", dodaje on u izjavi za "Vijesti".

Zmije su životinje čija temperatura i aktivnosti zavise od temperature spoljašnje sredine. Da bi preživele niske temperature, one spavaju zimski san, u različitim šupljinama u zemlji.

Zmije se iz zimskog sna bude sa porastom spoljašnje temperature, pa ih već tokom marta možemo sresti na primorju, a nešto kasnije i u ostalim područjima Crne Gore.

Posle zimskog sna zmije se ponekad pojavljuju u podrumima, tavanima i dvorištima. Iković kaže da su u pitanju najčešće neotrovne zmije koje još nisu pobegle od čoveka kada im je zauzeo njihovo prirodno stanište, navode "Vijesti".

I stručnjaci u Srbiji nedavno su apelovali da se zmije ne ubijaju jer su korisne posle poplava – one jedu pacove i miševe koji šire zarazu. Stručnjaci su, takođe, predložili da se zmije od kuća i bašta teraju naftalinom.