Sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova Aleksandar Nikolić rekao je na Odboru, obrazlažući deo Izveštaja o poplavama koji se odnosio na MUP, da je poplavljeno 2.260 objekata u Obrenovcu, Paraćinu i Svilajncu, a 1.763 bilo ugroženo.

Na evakuaciji bilo je angažovano 7.300 pripadnika MUP, a najviše 18. maja - 9.592.
Kada je reč o Minstarstvu odbrane, državni sekretar tog ministarsrtva Zoran Djorđević istakao da je je Vojska Srbije evakuisala 10.299 građana tokom poplava, 2,500 je bilo prihvaćeno, od toga 690 smešteno u vojnim objektima.

Izveden je 551 let helikopterima, sa ukupno 195 naleta, a dnevno je bilo angažovano 10 helikoptera, tri amfibije, 43 čamca i osam pumpi za vodu.

Postavljena su četiri teška mosta, dodao je Djorđević i naveo da je biološka detoksikacija izvršena u sedam opština.

"Snage Vojske Srbije bile su pravovremeno angazovane", naglasio je on i dodo da će posalnici detaljene odgovore na pitanja dobiti na plenarnoj sednici kada budu prisutni svi ministri.

Poslanici opozicije kritikovali su izveštaj, a Balša Božović (DS) rekao je da njegova stranka ostaje pri stavu da treba održati posebnu sednicu na kojoj bi se razgovaralo sa stručnjacima i odgovornim ljudima iz lokalnih uporava o svemi što se dogodilo.

Božović je takođe tražio da se navedu imena onih koji su se tokom majskih poplava utopili kako ne bi bila ostavljena mogućnost bilo kakvih spekulacija i nagađanja.

Izveštaj vlade usvojen je većinom glasova.

MARIĆ: NI JEDAN GRAD NIJE ŽRTVOVAN


Načelnik Sektora za vanredne situacije MUP Srbije Predrag Marić rekao je danas da ni jedan grad nije "žrtvovan" tokom majskih poplava, ali da je vanredna situacija izbacila na površinu i sposobnost i greške svih nadležnih službi.

"RHMZ je 12. maja uputio upozrenje o obilnim padavinama koje je stiglo do lokalnih štabova, ali ta najava nije predviđala da će pasti više od 200 litara vode po kvadratnom metru. Zato danas moramo pričati o svemu što je dobro urađeno, ali i o greškama, jer niko ne može reći da se ovakva situaicja ne može ponoviti", kazao je Marić. 

Marić je dodao da civilna zaštita ne postoji u Srbiji 20 godina i da nije moguće očekivati od ljudi koji nisu prošli obuku i nemaju opremu, da kvalitetno reaguju u vanrednim situacijama.

"Potrebno nam je kontinuirano finansiranje. Do pre godinu dana, Sektor za vanredne situacije je imao samo jedno terensko vozilo a danas ih ima 11. Srbija nema ni dovoljan broj vatrogasaca a problem je i činjenica da u poslednjih 30 godina nismo učili decu kako da se čuvaju u vanrednim situacijama", rekao je Marić.

Komentarišući kapacitete Sektora za vanredne situacije za gašenje šumskih požara tokom letnje sezone, Marić je kazao da je planirano angažovanje dva do tri helikoptera Vojske i MUP-a kao i tri poljoprivredna aviona, ali da ta sredstva nisu dovoljna.

"U velikoj meri se oslanjamo na rusko-srpski humanitarni centar u Nišu a planirano je da tokom avgusta i polovine septembra, u pripravnosti budu dva ruska helikoptera Kamov velike nosivosti i dva aviona za gašenje požara", rekao je Marić na sednici skupštinskog odbora za odbranu i unutrašnje poslove.