"Ove nedelje očekuje nas nestabilno vreme, sa mogućim padavinama, grmljavinskim nepogodama...".

Bogami, naslušali smo se ove i sličnih rečenica u vremenskim prognozama ove godine.

Kišobran, kabanice, "gumenjaci"... bili su najčešći odevni predmeti i "najbolji drugari" ove godine, posebno tokom leta.

Zanimalo nas je koliko dana ove godine nije padala kiša?

"Uh, to je relativan pojam, pre svega zato što nije u svim mestima/gradovima bilo isto. Ali, kako sada stvari stoje moguće je da bude oboren rekord iz 1999. godine koja je zaista obilovala padavinama", rekao nam je Nedeljko Todorović iz Hidrometeorološkog zavoda Srbije.

Kada bacimo pogled unazad, već sada može se reći da je ovo godina sa natprosečnim padavinama.

U poslednjih šest meseci, čak pet je bilo sa natprosečnim padavinama. Odnosno, samo je u junu bilo ispodprosečnih padavina. Dakle, april, mart, jul, avgust i polovina septembra su imali više padavina (kiše) nego što je uobičajeno.

Ipak, naglašava Todorović, i dalje po padavinama tokom leta "vodi" 1999. godina.

"Te godine je u većini mesta bilo više padavina nego ove godine, ali po količini padavina ova godina je na dobrom putu da sustigne 1999. godinu", kaže Todorović.

Do sada je, zaključno sa avgustom u Beogradu palo 833 milimetara po kvadratnom metru, a u prvoj polovini septembra još 83 milimetra (zaključno sa današnjim danom) što daje ukupno 916 milimetara.

Prosek je 673 milimetara. Najkišovitija godina u Beogradu bila je 1999. kada je pao 1.051 milimetar (ako vas zanima kako se računaju padavine pogledajte OVDE).

On ističe da se ovakve padavine ciklično dešavaju, na svakih 23-24 godina. Naravno, moguća su i odstupanja u ovim ciklusima.