Izmenama plana između ostalog stvaraju se uslovi za projekat Beograd na vodi i za izmeštanje Železničke stanice na Prokop i u Blok 42, gde će biti smeštena i glavna autobuska stanica.

U obrazloženju izmena, navodi se da se ovim pruža mogućnost za izgradnju visokih objekata na celoj teritoriji grada.

Protiv ovakve odluke usprotivila se inicijativa građana "Ne da(vi)mo Beograd" koja je dobila dozvolu da kao zainteresovana strana prisustvuje današnjem zasedanju, koja je kazala da se usvajanjem ovih izmena "na mala vrata uvode velike promene za građane, kojih oni nisu
svesni".

Dva predstavnika ove inicijative su po završetku rasprave o ovoj tački dnevnog reda u sali gradskog parlamenta razapeli transparent "Stop investitorskom urbanizmu".

Predstavnik inicijative Dobrica Veselinović istakao je da su oni uložili oko 2.000 progovora na generalni plan Beograda jer smatraju da se time "omogućava korist neimenovanim investitorima i novac preliva u privatne fondove".

"Ne treba da dozvolimo da neimenovani arapski investitori bez ugovora i mimo pravila grade na najlukuznijim lokacijama u Beogradu, a sve što znamo i što smo videli o tome je maketa", kazao je Veselinović i dodao da će oni nastaviti svoje aktivnosti kako bi se sačuvali
Beograd i novac Beograđana.

Odbornici DS su ocenili da predložene izmene nisu u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji, a odbornik demokrata Zoran Alimpić rekao je da izmeštanje železničke stanice neće biti jeftino i upitao da li Grad sa skromnim sredstvima može to da iznese.

Alimpić je naglasio i da je zgrada Železničke stanice spomenik kulture od nacionalnog značaja i da je dobro što je ona predviđena da ostane i prema projektu Beograd na vodi, ali je upitao čemu će ona služiti.

On je kritikovao što se veliki bilbord za Beograd na vodi nalazi preko zgrade Železničke stanice, koja se, kako tvrdi, zbog toga ne vidi.

Inače sa dnevnog reda je izbačen predlog plana detaljne regulacije u vezi sa obilaznicom oko Beograda, kako bi se još razgovaralo sa građanima Leštana, koji na teritoriji na kojoj treba da prođe obilaznica imaju nelegalno sagrađene stambene objekte.

Šef odborničke grupe SNS Aleksandar Jovičić rekao je da će sa građanima biti održani brojni sastanci kako bi se zajednički našla rešenja.

"Kada govorimo o obilaznici oko Beograda, što bi rasteretilo saobraćaj u gradu, ceo Beograd bi udahnuo vazduh zbog takvog projekta, ali mi i pored toga želimo konsenzus i razgovore i zato smo to povukli kao tačku dnevnog reda", rekao je Jovičić.

Jovičić je zaključio da je politika SNS prepoznatljiva po tome što ni tajkunski ni drugi interesi nisu ispred države, te da su naprednjaci i te kako raspoloženi da otvore vrata za sve investitore koji žele da zaposle naše ljude, podignu fabrike i iskoriste potencijal.

Skupština grada usvojila je još nekoliko planova detaljne regulacije koji su vezani za naselje Veliki Crnjeni, Voždovac, Zemun...