Gorska služba spasavanja (GSS) Srbije saopštila je danas da su osbuku, u okviru Inicijative Jugoistočne Evrope za prevenciju i spremnost na katastrofe (DPPI SEE), od 13. do 21. septembra organizovali Sektor za vanredne situacije MUP-a Srbije i Uprava za civilnu zaštitu i spasavanje Slovenije u saradnji sa GSS i Speleospasilačkom službom Slovenije.

Kako je istakao vođa ovogodišnje obuke, Aleš Stražar iz Speleospasilačke službe Slovenije, ove godine učesnici, njih 21 iz 9 zemalja - Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije, Bugarske, Albanije, Turske i Srbije, pod budnim okom 12 instruktora iz Srbije, Slovenije i Hrvatske sticali su nova i utvrđivali postojeća znanja iz oblasti speleospasavanja.

U četvrtak, 18. septembra, u kanjonu Resave uspešno je održana zajednička pokazna vežba svih učesnika.

Spasavanje iz jama i pećina spada u red najtežih i najzahtevnijih akcija spasavanja. Kako su prisutni zvaničnici istakli, pokazna vežba spasavanja je na direktan način prikazala raspoložive potencijale spasilačkih ekipa iz Srbije i okolnih zemalja prilikom izvođenja spasavanja iz jama i pećina.

Cilj obuke, šeste ovog tipa, bio je jačanje ljudskih kapaciteta za delovanje u slučajevima katastrofa, njihova prevencija, kao i poboljšanje i proširenje saradnje predstavnika odgovarajućih nacionalnih službi uz usklađivanje postojećih procedura.

Prva obuka je organizovana 2009. godine u Crnoj Gori, naredne godine domaćin je bila Makedonija, 2011. obuka je održana u Bugarskoj, 2012. u Sloveniji, dok je domaćin prošlogodišnje obuke bila Hrvatska.

Do sada je program obuke prošlo više od 120 učesnika zemalja članica Inicijative Jugoistočne Evrope za prevenciju i spremnost na katastrofe.

GSS Srbije je dobrovoljna organizacija čiji je osnovni cilj pomoć i spasavanje u nepristupačnim planinskim i urbanim uslovima, a osnovali su je 1952. godine iskusni alpinisti, dok danas GS S sačinjava oko 200 aktivnih spasilaca, od kojih su mnogi iskusni planinari, visokogorci, alpinisti, sportski penjači, speleolozi, ronioci, skijaši i paraglajderisti.

Zakonom o vanrednim situacijama, Gorska služba spasavanja Srbije je uvrštena u činioce zaštite i spasavanja u Srbiji i definisana kao strateški partner Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije za izvođenje spasavanja na nepristupačnim terenima, navedeno je u saopštenju.

Spasioci Gorske službe istakli su se ovegodine tokom spasavanja ljudi u vreme poplava u Obrenovcu i drugim mestima u Srbiji.