Hakovano je više od pola miliona kamera iz čak 154 zemlje sveta, a žrtve su svi korisnici koji na svojim uređajima nisu promenili fabrički podešene sigurnosno kodove i šifre, piše “Blic.”

Sajt, čija adresa nije objavljena zbog zaštite podataka o ličnosti, svoj bizarni sadržaj opravdava činjenicom da na taj način želi da ukaže korisnicima na greške koje čine prilikom upotrbe uređaja za snimanje.

Hakovane kamere u Srbiji neprekidno emituju zapise sa najrazličitijih mesta – od privatnih stanova, firmi, lokala do pogrebnih preduzeća. Na snimcima se mogu videti pojedinci u svojim stanovima, zaposleni u kancelarijama, kupci po prodavnicama ili gosti nekih lokala.

Naročito je zabrinjavajuće to što su među ovim snimcima i oni sa kamera unutar kuća i stanova, pa bi vrlo lako moglo da se desi da se neko od nas ugleda na sajtu u potpuno intimnim izdanjima.

Da niko nije bezbedan potvrđuje i činjenica da sajt emituje snimke kamera postavljenih na ulicama I drugim javnim mestima. Majke koje dovode decu u vrtić ili učenici u školama, takođe su žrtve neometanog špijuniranja.

Beskrupuloznost hakera se posebno ogleda u tome što sa sajta nisu izostale ni kamere koje nadgledaju nepokretne I bolesne starce, bebe u krevecima, pa čak i dešavanja u pogrebnim preduzećima.

Iako su mnoge države pokrenule istragu, sajt i dalje radi, a dnevno ga posećuje hiljade ljudi.

Stručnjaci apeluju na građane da promene kodove i šifre jer je to jedina zaštirta od ovog napada.