Antić je rekao da će prodaja uglja iz domaće proizvodnje, koja je bila obustavljena zbog potrebe da se prioritetno snabdevaju termolektrane, jer su kopovi bili poplavljeni, prvo početi da se prodaje toplanama, zdravstvenim ustanovama i školama.

Antić je rekao novinarima, prilikom obilaska poplavljenog kopa Tamnava-Zapadno polje, na kome se odvija ispumpavanje vode, da će ugalj prvo biti isporučivan školama, zdravstvenim ustanovama, udruženjima penzionera i osoba sa invakiditetom, kao i namenskoj industriji i proizvodnji od strateškoig interesa za privredu Srbije.

Nakon toga na redu su građani kojima ugalj treba da ogreju domove.

Videokopovi

Ministar energetike Antić i direktor EPS-a Aleksandar Obradović izjavili su danas da su zadovoljni dinamikom ispumpavanja vode sa kopa Tamnava Zapadno polje u Kolubari i najavili da se već u zimskim mesecima može očekivati početak proizvonđe uglja sa tog kopa.

Antić je prilikom redovne kontrole ispumpavanja vode sa tog kopa, koji je poplavljen u maju, poručio da neće biti restrikcije i da vlada, resorno ministarstvo i EPS preduzimaju sve mere da Srbija bude energetski bezbedna.

On je naveo da je juče postignut rekord u ispumpavanju vode sa kopa Tamnava, kada je ispumpano 1,6 miliona kubika vode i najavio da do kraja sledeće nedelje očekuje, da će taj kapacitet dostići 2,5 miiona kubika.

"S tim prosekom možemo očekivati da ćemo po planu izvršiti ispumpavanje vode sa tog kopa i u zimskim mesecima već početi proizvodnju uglja", rekao je Antić novinarima i naglasio da je završetak tog posla od kapitalnog značaja za energetski sektor i celokupnu ekonomiju Srbije.

Antić je naveo da je Srbija u deficitu od samo 14 miliona evra zbog uvoza struje, što je posledica katastrofalnih poplava koje su zadesile energetski sektor. On je naveo da je Srbija uvezla struju u vrednosti od 55 miliona evra, a istovremeno izvezla u vrednosti od 41 miliona evra i dodao da je uvoz struje obezbeđen do kraja godine.

 "Država je bila pametna ove godine i uvozila je struju leti kada je bila jeftinija, a u tom periodu je deponovala ugalj, pored termoelekrtrana, umesto da taj ugalj sagoreva za proizvdnju struje, kada ona košta samo 40 -42 evra po megavatčasu", kazao je on.

Antić je zamolio građane da veruju vladi da će biti energetski bezbedni i dodao da se razmatraju opcije sa partnerima iz Gasproma o skladištenju dodatnih količina gasa, neophondih za privredu i građane.

Direktor EPS Aleksandar Obradović naglasio je da je eksploatacija dodatnih količina uglja iz Kolubare prioritet za EPS, kako bi bili spremni za zimu i dodao da nisu u planu restrikcije struje.

EPS je, kako je istakao, pokazao i da pored posledica katastrofalnih posledica i u najtežim okolnostima, snabdevanje potrošača strujom nije ugroženo.

On je rekao da svi remonti termoelektrana idu po planu i da će one biti spremne da uđu stabilno u zimski period.