Gradonačelnik Beograda je gostujući u Beogradskoj hronici RTS-a, rekao da Grad ima rok do nedelje, 12. oktobra da pripremi sve što je potrebno za paradu, a posle tog datuma će se sprovoditi sitna doterivanja i radovi.

"Svi resursi koje grad ima u ovom trenutku su angažovani na tome da sledeće sedmice sve prođe kako treba", rekao je Mali.

Govoreći o međunarodnoj i regionalnoj saradnji Beograda, Mali je podsetio da je tokom ove sedmice boravio u Atini i Beču, gde se sreo sa tamošnjim gradonačelnicima, ali i potencijalnim investitorima, sa kojima je razgovarao o više tema od značaja za Beograd i njegov razvoj.

Mali je objasnio da je u Atini, između ostalog, prisustvovao skupu najvećih investitora iz Grčke, kojima je predstavio reformski paket Vlade Srbije, Srbiju i Beograd kao investicione destinacije, projekat Beograd na vodi, projekat izgradnje obilaznice...

Podsećajući da su investitori iz Grčke u poslednjih 10-ak godina investirali više od 2,5 milijardi evra u Srbiju, Mali je rekao da je posetu Atini iskoristio da govori o projektima koji treba da promene izgled Beograda i naprave od njega još bolju investicionu destinaciju.

Govoreći o poseti Beču, Mali je rekao da je austrijska prestonica primer za sve nas kako grad treba i može da bude organizovan.

"Međunarodna saradnja Beograda sa gradovima u regionu je izuzetno značajna jer su glavni gradovi lokomotive saradnje, a što je bolja i dublja ta saradnja, bolja je i ekonomska, politička, kulturna saradnja zemalja", smatra Mali.

On je rekao i da saradnja gradova regiona treba da kulminira na samitu gradonačelnika koji će na proleće sledeće godine biti održan u Beogradu.

Gradonačelnik Beograda je takođe rekao da uvek treba da učimo od drugih i na njihovim iskustvima, te da treba videti kako rade uspešniji i bolji od nas.

U tom kontekstu, Mali je naveo da bečke elektrane imaju godišnji prihod od dve milijarde evra, i prave dobit Beču od oko 50 miliona evra, dok je sa druge strane, svih 29 beogradskih preduzeća prošle godine imalo dobit od pet miliona evra.

"Naravno mi smo to nasledili i ove godine očekujem da će ta dobit biti 10 miliona evra", rekao je Mali.

Mali je rekao i da je prethodna vlast vodila pogrešnu politiku rešavanja manjka tako što je uzimala kredite i na primer, gradila vrtiće, čija je prosečna cena tri do četiri miliona evra, umesto da je postojalo javno-privatno partnerstvo.

Kada je reč o sve češćim napadima na vozače GSP, Mali je rekao da je pokrenuta javna nabavka za video nadzor u prevozu, a ona se zatvara 24. oktobra, nakon čega će biti poznata kompanija koja će raditi opremanje vozila sa kamerama.

"To će doprineti sigurnost vozača, a ja apelujem na sve koji učestvuju u prevozu da poštuju posao koji rade vozači, a koji nije nimalo lak", rekao je Mali i dodao da će Gradska uprava učiniti sve da se njihova bezbednost poboljša, za šta je video nadzor najefikasniji način.