Učesnici protesta "Kuda ide srpsko obrazovanje", među kojima su bili članovi Unije sindikata prosvetnih radnika, Sindikata obrazovanja Srbije, Sindikata radnika u prosveti i Granskog sindikata prosvete "Nezavisnost" nosili su transparente na kojima je pisalo "Narod nije rob, revolucija jedina solucija", "Za školu, za bolje dane", "Da za zvanje bude bitno znanje".

Predstavnik Sindikata radnika u prosveti Zdravko Kovač izjavio je da je zahtev za izuzećem prosvetara iz najavljenog smanjenja plata u javnom sektoru opravdan.

"Nezakonito su nam ukinuli minuli rad, nismo dobijali bonuse, nemamo socijalni program u slučaju viškova. Na ulicu nas je izvela vlast koja sebe smatra socijalno odgovornom, prvenstveno se to odnosi na ministre iz Socijalističke partije Srbije koji su u nekoliko prethodnih mandata vodili resor prosvete", kazao je Kovač.

On je ocenio da aktuelni odnos vlasti prema zahtevima prosvetnih radnika predstavlja "osvetu loših đaka, plagijatora i lažnih doktora koji ne mogu da cene kvalitetno obrazovanje kad su prečicama i korupcijom došli do današnjih pozicija".

VideoŠtrajk prosvetara

Predsednik Sindikata obrazovanja Srbije Branislav Pavlović ocenio je da su "svi zaboravili prosvetu" i da je resorni ministar Srđan Verbić "najlošiji od svih loših ministara prosvete" u Srbiji.

 "Džabe mi pregovaramo sa Verbićem kad ovom državom vlada Međunarodni monetarni fond. Ovaj protest pokazuje da ipak ima sindikata u Srbiji koji se ujedinjeni bore za sindikalna prava. Tu smo, nismo umrli i nastavićemo da se borimo", rekao je Pavlović.

 Predsednik Granskog sindikata prosvete "Nezavisnost" Tomislav Živanović ocenio je na protestu da je vlast dovela prosvetu i prosvetne radnike "na prosjački štap".

"U kakvom haosu je zemlja koja je među vodećima u svetu po odlivu mozgova i čija državna uprava zapošljava one koji kupuju diplome na privatnim fakultetima. Danas smo unapređeni u glasnike koji će nadležne obavestiti u kakvom je stanju prosveta", kazao je Živanović.

Skup u centru Beograda obezbeđivala je policija, a saobraćaj u okolnim ulicama odvijao se bez prekida. 

Prema podacima Unije prosvetnih radnika Srbije, između 800 i 1.000 škola, od ukupno 1.800 u Srbiji, danas je potpuno ili delimično obustavilo rad.