"Neverovatno je do kog nivoa nečija svest ide - da svesno truje i ugrožava zdravlje i bezbednost potrošaca, jer ako te torte koje su sporne zbog plesni pojede neko dete ili bilo ko drugi ko je alergičan na penicilin, može da dobije penicilinski šok", rekao je za agenciju Beta predsednik Nacionalne organizacije potrosaca Srbije (NOPS) Goran Papović.

Prema njegovim rečima u ovom slučaju su zatajili svi, a najviše inspekcije.

"Ne mogu oni samo da daju nalog da se neka roba uništi, a da ne prekontrolišu da li je i kako je uništen, to nije kraj posla, gde je dokaz da je nešto uništeno", rekao je Papović. 



Predsednica Centra za potrošače Srbije Vera Vida naglasila je da po Zakonu o bezbednosti hrane, pokvarene torte nikako nisu smele da završe na gradskoj deponiji.

"Nedopustivo je da te torte u takvoj ambalaži nađu na deponiji, inspektor je trebao da prisustvuje njegovom uništavanju, a nije - što je propust, takođe ako nije prisustvovao, po zakonu je trebao da naloži i posebnu meru da se te torte posebno ozanače", rekla je Vera Vida.

Oni su naglasili da je neshvatljivo ponašanje potrošača koji su se odlučili da kupe torte po ceni od 50 do 100 dinara.

"Za manje 12 sati, više od 120.000 hiljada potrošaca na našoj mreži pogledao je tu informaciju, to pokazuje koliko je strah građana, ali s druge strane ne možemo da prećutimo neodgovornost potrošača koji su to kupili. Kako možete kupiti tortu od 50, 100 dinara i mislite da je u redu", ukazao je predsednik NOPS-a Goran Papović.

Predsednica Centra za potrošače Srbije Vera Vida ocenila da je velika opasnost to što potrošači i dalje ne čitaju deklaracije i kupuju na pijacama.

"Apelujemo ne kupujte po pijacama, već tamo gde je provereno, čitajte deklaraciju, obratite se inspekcijama ili nama, jer mi iste sekunde alarmiramo inspekciju i one izlaze na teren, do sada nismo imali problema u saradnji sa njima", rekla je Vira Veda.

Međutim, ona je naglasila da bi ovakve situacije mogle da se spreče preventivnim radom inspekcija, koje "u poslednje vreme raguju kada se nešto desi"

"Nemojmo da čekamo da se nešto desi, ranije je bilo mnogo više informacija da je inspekcija pronašla to i to, da je roba povučena", podsetila je ona.

Predsednik NOPS-a je kazao i da je u Srbiji sve manje kafilerija, ali i da se pet godina čeka na formiranje Nacionalnog saveta koji je ustanovljen donošenjem Zakona o bezbednosti hrane.

"Taj Savet bi se bavio procenom rizika, kriznim situacijama, ali to telo nije formirano ni pet godina od donošenja zakona", rekao je on i poručio da "uvek postoji rizik da se neispravna roba i hrana nađe na tržištum kada nema dobre i redovne kontrole.

Oko 13 tona torti proizvedenih u jednom kragujevačkom poreduzeću dovezene su na gradsku deponiju 24. decembra gde je trebalo da budu uništene po nalogu sanitarne inspekcije.

Torte nisu uništene, već su se našle u slobodnoj prodaji, policija je u saradnji sa tužilaštvom preduzela predistražne radnje u vezi sa tim slučajem.