On je ukazao na drevnu mudrost, koju je sledio svetitelj Sava da je budućnost jedne države onakva kakva joj je pedagogija.

Veličina jednog naroda gleda se po tome koliko je iznedrio svetitelja i ugodnika božjih, a naš veliki narod je iznedrio Svetog Savu i možda ni danas nije dovoljno svestan sveje veličine, rekao je Nikolić na svečanoj akademiji u Narodnom pozorištu.

On je podsetio da je deveti vek od kako je Srbijom hodao Sveti Sava, koji je obišao svaki kutak svoje zemlje, učeći narod veri i dobrim delima.

Pomagao je siromašne, prekorevao lenje, lažljive i krivokletnike, sramotio nepristojene... iz toga su proizašla moralna pravila, danas potrebnija nego ikad, rekao je Nikolić.

Kako je istakao, Savina misao kao da je ispisana danas, njegova pohvala ima kome da se uputi, a na njegove prekore mnogi i sada povijaju glavu.

Budućnost jedne države je onakva kakva joj je pedagogija, znao je za tu mudrost i gradio škole i bolnice, crkve manastire dodnosio knjige iz sveta u Srbiju da uči i prosvećuje narod i tako stvara za svoje doba modernu državu, rekao je Nikolić.



Prema njegovim rečima, nikad kao danas nije bilo tako mnogo onih koji još ne razumeju da biti prosvećen ne znači samo biti obrazovan, jer je prosvećenost skup hrišćeanskih i ljudskih uzvišenih vrednosti, učenje o svekolikoj kulturi življenja.

Naglasivši da je raznolikost među kulturama, državama, narodinama bogatstvo, on je upitao zašto da ostanemo siromašni?

Zbog toga je Sava prvi srpski učitelj, ali i prosvetitelj, zaključio je Nikolić i napomenuo da sledeći Savin put, jer drugog i nema, pozvani smo da sledimo svoje pretke.

Obraćajući se prosvetnim radnicima, Nikolić je rekao da svako ko je za svoj poziv izabrao da sledi Savin put, da vaspitava najdrakocenije što imamo, našu decu i tako oblikuje budućnost države i društva, odabrao je, ne poziv, već način života u kojem su dobrobit đaka i napredak naroda iznad svake druge vrednosti.

Zato, kako je naglasio Nikolić, prosvetni radnici zaslužuju divljenje i zahvalnost države.

I država od njih očekuje da budu primer, da im učionica bude svetilište i iznad svake muke i teškoće, bude interes učenika, zaključio je Nikolić.

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srđan Verbić rekao je da je cilj, Srbija, zemlja znanja.

Naša misija je da Srbiju učinimo zemljom znanja, postepenim, malim upornim, koracima možemo mnogo da unapredimo obrazovanje i sledeći Savu, Dositeja i Vuka krenemo put budućnosti, poručio je on.


Kako je naveo, priča o obrazovanju uvek je bila priča o sudaru generacija.

Da bismo dosegli vrednosti koje nam je ostavio Rastko Nemanjić, danas kad su društvene promene brže nego ikad, moramo najpre da pomirimo generacije, rekao je ministar.

Prema njegovim rečima, ljudi koji su gradili škole imali su viziju da Srbija postane zemlja znanja po čemu će je prepoznavati i ceniti svuda.

Danas, obrazovanje nije više izuzetak i privilegija bogatih, već obaveza dražave da svi budu pismeni, naglasio je minsitar prosvete.

Moramo da izgradimo zemlju znanja, kako to u ovim teškim vremenima? Primer iz života Rastka Nemanjića nam pokazuje da se i u najtežim vremenima situacija može preokrenuti,
jer njegova epoha u kojoj on piše prva dela na srpskom jeziku, jedna je od najmračnijih u istoriji, ukazao je Verbić.

Ali, upozorio je, tu lekciju nikako da savladamo, kako teške okolnosti da preokreneomo u sopstvenu dobit.

VideoVerbić
Ako obrazovnu praksu ne prilagiođavamo zahtevima modernog doba, ne samo da nećemo postati zemlja znanja već ćemo zajedno sa obrazovanjem izgubiti šansu za privredni oporavak, ali i svoju kulturu i identitet, upozorio je on.

Iza nas je niz pompezno najavljivanih reformi prosvete, koje nisu ostvarile željene efekte, jer nisu bile zasnovane na činjenicama šta jesu problemi, predočio je Verbić.

Vreme je, ukazao je, da naučimo još jednu važnu istorisjsku lekciju, da ne možemo obrazovanje popraviti revolucionarnim promenama.

Naš put ka Srbiji kao zemlji znanja, nije revolucija, nama je potrebna evolucija obrazovnog sistema, rekao je Verbić..

Naša je namera da upodobimo sistem savremenom učeniku i samo tako ćemo izbeći odbacivanje nastavnog programa, gubitak poverenja u znanje, rast broja obrazovanih, ali nekompetentnih kadrova, nespremnih za tržište rada, kao i vršnjačko nasilje, najavio je minsitar.


Drugi, ali ne manje bitan korak, je da vratimo ugled prosvetnim radnicima, da ih podstaknemo i motivišemo i njima samima vtratimo im veru da je znanje moć, dodao je.

Nužno je i da se roditelji uključe mnogo više u proces obrazovanja, naglasio je Verbić.

Svečanoj akademiji prisustvovali su patrijarh Irinej, članovi Vlade Srbije, supruga predsednika Dragica Nikolić, predstavnici diplomatskog kora, kraljevski par Karađorđević, prosvetni radnici, rektori dekani, akademici, đaci.